banner39

Çin'de yolsuzluk davası: 182 bin kişi ceza aldı

Çin'de geçen yıl başlatılan yolsuzluk soruşturmasında 182 bin kişi yolsuzluk yapmaktan çeşitli cezalar aldı

Uzak Doğu 11.01.2014, 15:52 11.01.2014, 15:52
Çin'de yolsuzluk davası: 182 bin kişi ceza aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'de devam eden büyük yolsuzluk davası üst düzey devlet yetkililerine de ulaştı,  son olarak üst düzey 8 yetkili hakkında yapılan soruşturmalar mahkemeye intikal etti. Ülkede yürütülen yolsuzluk davasında 182 bin kişi çeşitli cezalar aldı.

Mart ayında göreve geldiğinden bu yana yolsuzluklar ve rüşvetle agresif bir mücadele sergileyen Devlet Başkanı Xi Jinping, ilk günden beri yolsuzluğu ülkenin ve partisinin geleceğini tehdit eden en önemli sorun olarak gördüğünü söylüyor. 

Bugüne kadar birçok üst düzey yetkili, bulaştığı yolsuzlukların derecesine göre ölüm, ömür boyu ya da yıllarca sürecek hapis cezasına çarptırıldı, görevden alındı ve mal varlıklarına el konuldu.

Son olarak dün ülkeyi tek başına yöneten Çin Komünist Partisi (ÇKP) disiplin kurulunun yaptığı açıklama, yolsuzluklarla mücadelede yeni gelişmelerin olduğu kaydedildi.

Buna göre, 8 üst düzey yetkili hakkında yapılan incelemenin tamamlandığı ve vakaların adli makamlara iletildiği bildirildi. 

Bunların beşinin eyalet yetkilisi, ikisinin de merkezi hükümet departmanı yetkilileri, birinin de bir devlet bankasının üst düzey yöneticisi olduğu kaydedildi.

Söz konusu 8 üst düzey yetkilinin geçen yıl CCDI'nın yaptığı soruşturmada 31 üst düzey yetkili arasında olduğu, 23’ü ile ilgili de incelemenin sürdüğü ifade edildi. 23 kişi arasında ise Kamu Varlıkları Denetim ve Yönetim Komisyonu eski Başkanı Jiang Jiemin ve geçen gün görevden alınan Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Li Dongsheng'ın da bulunduğu açıklandı.
Geçen yıl ÇKP'nin disiplin kurulu, ülke genelinde 182 bin yetkiliyi cezalandırdı ve bu sayı 2012'ye oranla yüzde 13,3 fazla.

Açıklamada, 182 bin kişiden 150 bininin parti disiplin cezasına, 48 bin 900'ünün de idari cezaya tabi olduğu belirtildi.


Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?