Çin'den 113 Uygur'a hapis cezası

Çin'in kuzeybatısındaki Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan tarihi Kaşgar kentinde 113 Uygur'a ömür boyu hapse kadar varan hapis cezaları verildi

Uzak Doğu 30.06.2014, 10:16 30.06.2014, 11:04
Çin'den 113 Uygur'a hapis cezası

Çin, "terör" suçlamasıyla yargıladığı Uygur Türklerinden 113'üne 10 yıldan ömür boyuna kadar hapis cezaları verdi.

Doğu Türkistan hükümetine bağlı yarı resmi haber portalı Tianshan'a göre, Kaşgar iline bağlı 11 ilçedeki mahkemelerde görülen 'terör' davalarında yargılanan 113 kişi, geçen hafta çarşamba günü on yıldan ömür boyu hapse kadar değişen çeşitli cezalara çarptırıldı.

Tianshan'ın kararların verilmesinden 4 gün sonra dün akşam saatlerinde duyurduğu haberde, sanıkların 'terör örgütü mensubu olmak, etnik nefret ve ayrımcılığı kışkırtmak vb.’' suçlardan hüküm giydikleri kaydedildi.

Resmi medyada geçen hafta yer alan haberlerde, Uygur bölgesinde Mayıs ayından bu yana 380 kişinin göz altına alındığı bildirilmişti.

Doğu Türkistan olarak bilinen Uygur Özerk Bölgesi'nde artan gerilim ve şiddet eylemleri nedeniyle son bir buçuk yılda 200'e yakın kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Radio Free Asia (RFA) tarafından yayımlanan haberde, cami imamlarından Ramazan boyunca 'terörle mücadele' hakkında vaaz vermelerinin istendiği kaydedildi.

RFA'ya konuşan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, cemaatin camilerde sıkı gözetim altında tutulduğunu söyledi.

Tüm camilerden güvenlik kameralarını çalışır durumda tutmasının istendiğini ifade eden Dilşat Raşit, "Her camide gözetim amacıyla 10 ila 18 güvenlik personeli görevlendirildi.' dedi. Dilşat Raşit ayrıca, kısıtlamaların okulları da kapsadığını belirterek, "Öğrencilerin ‘yurtseverlik derslerine’ katılmaları zorunlu. Bunun yanı sıra, okulların öğrencilerin oruç tutmamasını ve dini faaliyetlere katılmamasını sağlamak için yemek organizasyonları düzenlemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?