banner15

Çin'den Trump'a uyarı

Çin, ABD başkanlığını seçilen Trump'ın Tek Çin Politikası'na saygı göstermek zorunda olmadıklarına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi

Çin'den Trump'a uyarı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, düzenlediği olağan basın toplantısında, Pekin yönetiminin Donald Trump'ın ifadelerinden ciddi şekilde endişe duyduğunu belirterek, Tek Çin Politikası'nın Çin-ABD ilişkilerinin temeli olduğuna dikkati çekti.

Gıng, "ABD'nin yeni yönetimine Tayvan konusu ile alakalı hassasiyeti tam olarak anlamaları çağrısı yapıyoruz." diye konuştu.

Çin medyasında çıkan haberlerde de Trump'ın sözlerine karşı Tek Çin Politikası'nın pazarlık konusu olmayacağı belirtildi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organlarından Global Times gazetesinde yayınlanan makalede, Fox TV'deki röportajında yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhuriyetçi lider tecrübesizlikle itham edildi.

"ABD'NİN TAYVAN ÜZERİNDE HERHANGİ BİR ETKİSİ KALMAYACAK"

Makalede, Tek Çin Politikası'nı anladığını, öte yandan bunun kendileri için bağlayıcı olmaması gerektiğini savunan Trump, her şeye fiyat koymakla suçlandı.

Trump'ın bu politikadan vazgeçerek, Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemesi halinde, Çin'den uluslararası arenada Washington yönetimine dost bir tavır sergilemesinin beklenmemesi gerektiği kaydedilen makalede, bu durumda Pekin yönetiminin adaya yönelik yeni politikalar benimseyeceğine ve ABD'nin Tayvan üzerinde herhangi bir etkisi kalmayacağına işaret edildi.

Trump, Çin ile ticaret başta olmak üzere başka diğer konularda yeni anlaşma yapmadan Tek Çin Politikası'na bağlı kalmanın gerekliliğinin sorgulanmasını istemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 13:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
saraf
saraf - 4 yıl Önce

Çin 80 nükleer füzeyle kendini bir şey sanmaya başladı, yaklaşık 7 bölgede 300 milyon azınlık problemi kapıda, sanayi sallantıda Rusya ada ve toprak eski bir çekişme var, ne kadar müttefik görünseler rekabet var 1967-9 seneler arasında sınır çatışmalar da 40-50000 Çinli asker öldü... Amerikan savaş teknolojisi Avrupa dan- 50 sene Rusya dan 70 Türkiye den 75 sene Çin den 100 sene ileride, kim ne isterse desin tek Japonya, G. Kore, Almanya Amerika'ya teknoloji rakip ola bilirler.

banner39

banner50

banner47

banner48