banner39

Çin'den Trumplı Amerika'ya ilk tehdit

Çin'in devlet tarafından kontrol edilen Global Times gazetesi, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'a örtülü bir tehdit gönderdi. Gazete, "Trump eğer Çin'e karşı ticari bir savaş başlatırsa, saf bir aptal olur" ifadesine yer verdi. Çin'in Trump'a resmi kutlama tebriğinin ise beş gün gecikmesi dikkat çekti

Uzak Doğu 14.11.2016, 11:41 14.11.2016, 11:47
Çin'den Trumplı Amerika'ya ilk tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yeni başkanını beş gün sonra resmen tebrik eden Çin'den, üstü örtülü bir tehdit de geldi. Çin'de devlet kontrolündeki Global Times gazetesi, yeni başkan Trump'ın ekonomik olarak Çin'e rekabet başlatmasının 'aptallık' olacağı belirterek, uyarıda bulundu.

İngiliz The Guardian gazetisinin haberine göre, Trump'ın seçim kampanyasında 'Çin mallarına yüzde 45 tarife uygulayacağı sözü verdiğini hatırlatan gazete, bu önlemlerin ciddi hata olacağını vurguladı.

Gazete'nin editör yazısında "Eğer Trump ABD-Çin ilişkilerini mahvederse, elbette bunun Amerika endüstrisine de olumsuz etkileri olacaktır. Ve sonunda Trump'ın beceriksizliği, cehaleti ve pervasızlığı eleştirilecektir" dedi.

TRUMP ÇİN'DE ÜRETİM YAPAN ŞİRKETLERİ TEHDİT ETMİŞTİ!

Trump, seçim sürecinde ayrıca Apple gibi Çin'de üretim yapan Amerikan firmalarına ateş püskürmüştü. Bloomberg'e verdiği bir mülakatta, “Başkan seçilirsem, Apple'a, bilgisayarlarını ve diğer ürünlerini diğer ülkeler yerine bu ülkede ürettireceğim.” diyen Trump, bunu nasıl yapacağı sorusuna ise, “Tim Cook'un üzerine öyle bir çökerim ki Silikon Vadisi'ne gidene kadar kendine gelemez.” cevabını vermişti.

TRUMP'A BEŞ GÜN SONRA TEBRİK TELEFONU

Çin Merkezi Devlet Televizyonu’na (CCTV) göre, Çin Devlet Başkanı Şi ve ABD başkanlığına seçilen Trump, yaptıkları telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı. Görüşmede Şi, Çin-ABD ilişkilerinde tek doğru seçeneğin iş birliği olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve iki halkın daha fazla somut fayda elde etmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?