banner39

Çin'le Hindistan arasındaki sınır gerginliği tırmanıyor

Çin, Hindistan'ın iki ülke arasındaki tartışmalı bölgeye yeni hudut noktaları inşa etme kararından dolayı derin endişe duyduğunu açıkladı

Uzak Doğu 01.11.2014, 13:12 01.11.2014, 13:36
Çin'le Hindistan arasındaki sınır gerginliği tırmanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'le Hindistan arasındaki 52 yıllık sınır gerginliği yeniden gündeme taşındı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Hindistan'ın iki ülke arasındaki tartışmalı bölgeye yeni 54 hudut noktası inşa etme kararından derin endişe duyduklarını açıkladı.

Çin'le Hindistan arasında 1962 yılında patlak veren savaş, kısa süre içerisinde Çin'in zaferiyle sonuçlandı. Ancak savaşın ardından geriye bugün bile tartışılmaya devam eden büyük bir sınır sorunu kaldı. Taraflar sınır sorununu çözebilmek için 17 defa müzakere masasına oturdu ancak görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmadı.

Taraflar arasında adı konulmamış bir ateşkes süreci günümze kadar devam etti. Ancak geçtiğimiz Eylül ayında, Hindistan, Anurachal Pradesh eyaletinin kuzeydoğusunda bulunan yaklaşık 100 kilometrelik sınır bölgesine yeni hudut noktaları inşa etme kararı aldı. Hindistan'ın inşa planları arasında askeri kontrol merkezlerinin de bulunduğu belirtiliyor. Hindistan sınır hattı boyunca 6 bin kilometrelik karayolu inşasını hızlandırmaya yönelik adımlar atıyor.

Hindistan'ın bu adımları Çin tarafında endişeye neden olurken iki ülke arasındaki gerilimi de tırmandırmaya başladı. 

Çin Devlet Basşkanı Şi Cinping de yakın zamanda yaptığı Hindistan ziyaretinde bu konuları gündeme taşıdı ve iki ülke arasında bulunan karşılıklı güvensizlik algısını gidermek istediğini kaydetti. İki ülke arasında ticaret ve iş ilişkileri bir yandan gelişirken, siyasi ilişkiler de gerilmeye devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?