banner39

Çin'le Myanmar arasında 7,8 milyar dolarlık anlaşma

Çin'le Myanmar, enerji, tarım, iletişim, finans ve altyapı gibi alanlarda toplam 7,8 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Uzak Doğu 15.11.2014, 16:26 15.11.2014, 16:26
Çin'le Myanmar arasında 7,8 milyar dolarlık anlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'le Myanmar arasında farklı alanlarda toplam 7,8 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaların kapsamında enerji, tarım, iletişim, finans ve altyapı gibi başlıkların yer aldığı belirtiliyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Myanmar ziyareti sırasında imzalandığı ve imza töreninin dün yapıldığı kaydedildi. Anlaşmalar çerçevesinde, Myanmar'da doğalgaz tesisi inşa edileceği belirtiliyor. Ayrıca, Myanmar'daki tarımın geliştirilmesi için de 300 milyon dolarlık bir kredi fonu oluşturulması kararlaştırıldı.

Çin'le Myanmar arasındaki anlaşmaların kapsamında elektrik üretimi konusunda yapılacak işbirlikleri de bulunuyor. 2011 yılında Myanmar eski Devlet Başkanı Thein Sein, Çin'in Myanmar'da yürüttüğü 3,6 milyar dolarlık Myitsone barajı projesini askıya almıştı. O günden bugüne proje hep askıda kaldı. Proje tamamlansaydı barajın ürettiği elektriğin yüzde 90'ı Çin'e gidecekti. Yeni anlaşmayla birlikte projeye yeniden dönme sinyallerinin verildiği belirtiliyor.

Çin'le Myanmar'ın ilişkileri tarih boyunca hep yakın oldu ancak 2011 yılında Myanmar'a reform yapması konusunda batıdan gelen baskılar ve yaptırımlardan dolayı Myanmar yönetimi Çin'le arasına mesafe koymayı tercih etti. Çin giderek batıya yakınlaşan Myanmar'la ilişkilerini yeniden eskiye döndürmeye çalışıyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?