banner15

Clinton'dan randevu aldı; Trump ile görüşecek

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanmasından sonra büyük bir şok yaşadı. Daha önce seçimleri kazanacağından emin olduğu Hillary Clinton ile Şubat ayında görüşmek için randevu aldığı ortaya çıkan Abe'nin Trump'ın kazanmasından sonra gelecek hafta New York'a gidip Trump ile görüşeceği açıklandı.

Clinton'dan randevu aldı; Trump ile görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya Başbakan'ı Shinzo Abe, Donald trump'ın seçilmesinin ardından büyük şok yaşadı. Seçim kampanyası sürecinde Asya ülkeleri ile ABD arasında imzalanmış olan serbest ticaret anlaşması NAFTA'yı iptal edeceği vaadinde bulunan Trump'ın ne yapacağı merak edilirken, Japonya'da büyük bir endişe yaşanıyor.

ANLAŞMA İPTALLERİ

Trump'ın dün açıklanan 100 günlük eylem planında da serbest ticaret anlaşmalarının iptaline yer veriliyordu. Bu gelişmelerin ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Trump ile görüşmek için ABD'ye gidecek. New York Times'ta yer alan habere göre Abe, Trump ile görüşmek için gelecek hafta New York'a gidecek.

Trump daha önce yaptığı açıklamada Japonya'nın daha fazla ödeme yapmaması halinde bölgede bulunan askerleri de geri çekebileceğini belirtmişti. Çin'in bölge politikasını kendisine büyük bir tehdit olarak gören Japonya ise ABD ile hem ekonomik hem de askeri işbirliğini sürdürmek istiyor. Abe'nin ziyaret kapsamında Trump'ın seçimlerde vaat ettiği konularda ne kadar gerçekçi olduğunu görmek istiyor.

CLİNTON'DAN RANDEVU ALMIŞTI

Trump ve Abe'nin görüşmede Trans-Pasifik Ortaklığını görüşeceği ve bölgedeki birçok Asya ülkesini ilgilendiren ticaret anlaşmasını ele alacağı ifade edildi. Abe daha önce Hillary Clinton'ın seçileceğini umduğunu söylemişti. Hatta Japonya medyasına sızan haberlere göre Clinton'ın seçileceğinden emin olan Abe, ilişkilerin geleceğini görüşmek üzere Şubat ayında ABD'ye gidecekti.

TRUMP İLE GÖRÜŞMEK İÇİN ABD'YE GİDECEK

Sürpriz sonucun ardından büyük şok yaşayan Shinzo Abe, Trump ile görüşme kararı aldı. Trump'ın seçilmesinin ardından gerçekleşen telefon görüşmesinde de Abe'nin Trump'a “Güçlü bir Japonya-ABD ittifakı Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın desteklemek için vazgeçilmezdir” mesajı verdi.
Gelecek hafta Asya'daki ekonomik ilişkilerle ilgili bir foruma katılmak üzere Peru'ya gidecek olan Shinzo Abe'nin New York'a gidip Donald Trump ile görüşeceği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 10:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35