banner39

CNN'den Hong Kong'daki göstericilere sokağa çıkma rehberi

CNN ilginç bir habere imza attı. Hong Kong'daki göstericilere adeta "yol gösterir bir görsel" paylaşan gazete, "Hong Kong göstericileri, polisten bu şekilde korunuyorlar" başlığıyla duyurdu.

Uzak Doğu 19.08.2019, 08:31 19.08.2019, 09:01
CNN'den Hong Kong'daki göstericilere sokağa çıkma rehberi

Hong Kong'daki gösteriler 11'inci haftasına girerken, "Göstericiler 2 aydan uzun bir süredir polis, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve biber gazına karşı neredeyse her hafta mücadele ediyorlar." ifadelerini kullanan CNN, göstericilerin kullandığı bazı araç gereçleri adeta bir "kılavuz"gibi yayımladı.

Göstericilerin kullandığı bazı malzemeler arasında, gaz maskesi, gözlük, eldiven ve şemsiye bulunuyor. CNN göstericilerin kullandığı yöntemlerin detayına girerek, "Herkesin siyah giymesi göstericilerin kimliklerini gizliyor" ifadelerini kullandı. Gözlük, gaz maskesi, ve şemsiyenin de göstericilerin güvenlik kameralarına yakalanmasını ve biber gazından korunmasını engellediğinin altını çizen CNN, bilgileri detaylı vererek adeta halkı teşvik etti. CNN, hazırladığı görselde gösterilere gidenlerin rahat hareket etmesi için spor ayakkabı giydiğini ve hem susuzluğa karşı hem de biber gazının etkisini düşürmek için mutlaka su taşıdığını da belirtti. Eylemcilerin olmazsa olmazı olarak sırt çantasını da gösteren CNN, çantanın içinde polisten kaçarken kılık değiştirmek için yedek kıyafet ve olayları sosyal medyaya taşımak için mutlaka cep telefonu bulunduğunu da belirtti. Adeta göstericinin el kılavuzu şeklinde hazırlanan haberde protestocuların polis müdahalesi ve düşmeye karşı işçi eldiveni, kask ile dizlik de kullanması gerektiğini dile getirdi. 

CNN 2013'teki Gezi olaylarında da benzer bir tutum sergilemiş, yaptığı yalan ve provokatif haberlerle gösterilere destek vermişti. 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?