banner39

Doğu Türkistan için önemli açıklama! Soykırım sayılabilecek...

ABD'nin Çin'deki insan haklarını takip eden komisyonu, 'insanlığa karşı suçların ve soykırımın meydana geldiğine' dair yeni kanıtların ortaya çıktığını duyurdu.

Uzak Doğu 18.01.2021, 14:37
Doğu Türkistan için önemli açıklama! Soykırım sayılabilecek...

ABD'li komisyon, iki partili Çin Kongre Yürütme Komisyonu (CECC), Temmuz 2019 ve Temmuz 2020'yi kapsayan yıllık raporunu açıkladı.

Komisyonun raporunda "Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "soykırım" olarak da sayılabilecek insanlığa karşı suç işlendiğinin yeni kanıtlarla daha da belirginleştiği" belirtildi. Komisyon ayrıca, Pekin'in baskılarının ABD'deki Uygurlara kadar uzandığını kaydetti.

Çin'in insan hakları ihlallerini son yıllarda ülke sınırlarının dışına da taşıdığı belirtilen rapora göre, Pekin, muhalifleri tehdit etme, sosyal medya hesaplarını engelleme, basına sansür uygulama, akademik özgürlüğü kısıtlama gibi yöntemlerle sadece Doğu Türkistan'da değil, uluslararası çapta kampanya yürütüyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Türkistan'da en az bir milyon Uygur ve diğer Müslümanlar'ın gözaltına alındığını söylüyor.

Dini liderleri, aktivist gruplar ve diğerleri, soykırım da dahil olmak üzere insanlığa karşı suçların burada işlendiğini aktarıyor. 

Çin, soykırım iddialarını reddediyor

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki asimilasyon kampanyası kapsamında, Birleşmiş Milletler verilerine göre Uygur, Kazak ve Kırgız azınlıklardan 1 milyon Müslüman toplama kamplarında tutuluyor.

Daha öncede hazırlanan çok sayıda raporda insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Pekin ise suçlamaları reddediyor. Çin yönetimi, CECC'nin son raporunu da "ABD'nin Çin'i karalamak için her türlü yalanı uydurma takıntısı" olarak değerlendirdi.

Kaynak: Muslim Port

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?