Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da

Japonya'da vulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız'' dedi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan Japonya'da

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız'' dedi.

Çağlayan, resmi ziyaret dolayısıyla bulunduğu Japonya'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Japonya'nın Türkiye'den kanatlı hayvan ithalatına yasak getirmesinin gerekçelerine ilişkin bir soru üzerine Çağlayan, kuş gribi vakaları nedeniyle birçok ülkenin tavuk, kanatlı hayvan ve bunların mamullerinin ithalatına yasak getirdiğini hatırlattı.

Başta Rusya olmak üzere birçok ülke ile bu sorunların aşıldığını dile getiren Çağlayan, ''Biz birçok ülkeye 'Kimi istiyorsanız gelsinler, tesisleri kendileri görsünler ve buna göre uygulamayı yapsınlar' dedik. Zannediyorum bunu aşarız'' diye konuştu.

'BAZI BANKALAR İŞLEM MALİYETİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ'

Çağlayan, bir başka soruya karşılık, bu aralar sık sık bankalardan bahsettiğini ifade ederek, bankaların yatırımcılara yüklediği işlem maliyetini geri çekmesinin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Bankacılık sisteminde hala eski günleri hayal eden kurumlar olduğunu vurgulayan Çağlayan, bazı bankaların işlem maliyetlerini gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti.

İhracat hedeflerine de değinen Çağlayan, yıl sonu itibarıyla 150 milyar dolar ihracat hedefinin aşılacağına inandığını dile getirdi.

Çağlayan, yakın zamanda Singapur'a gideceği ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bu ülkede bulunduğu hatırlatılarak, üst üste yapılan bu ziyaretlerin yeni bir yatırım habercisi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakan Şimşek'in de olduğu bir ortamda teşvikle ilgili yurt içi ve yurt dışında yürütülecek programları anlattığını kaydetti.

Ekonomi Bakanı olarak teşvik paketinin yurt dışında anlatılmasının doğal görevi olduğunu dile getiren Çağlayan, Singapur'daki Jurong bölgesini kendilerine model olarak gördüklerini belirterek, ''Dilimizde tüy bitene kadar, ayak basmadık yer bırakmaksızın teşvik sistemini anlatacağız. Çünkü anlattıkça bizi dinleyen insanların gözlerinin fal taşı gibi açıldığını görüyoruz'' dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 21:45
banner53
YORUM EKLE

banner39