Enerjide yeni dönem; yüzen güneş enerjileri...

Japonya suda yüzen güneş santralleri kurmaya devam ediyor. İki tanesi geçtiğimiz yıl inşa edilen santrallerin en büyüğü ise bu yıl açılacak.

Enerjide yeni dönem; yüzen güneş enerjileri...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fukuşima'daki nükleer santral felaketinden yıllar sonra Japonlar 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji üretimini iki katına çıkarmak için akıllı yöntemler arıyor. Bu çalışmalara da suda yüzen güneş santralleriyle başladılar. İki tanesi 2015 yılında inşa edildi, biraz daha büyüğü bu yılın ortalarında açıldı ve dünyanın en büyüğü de bu yıl içerisinde açılacak.

Science Alert'in haberine göre, güneş enerjisi için uygun karasahası olmayan Japonya deniz üzerine inşa edecek.

Uzmanlara göre, yüzen enerji santralleri karada bulunanlara göre yüzde 11 daha avantajlı görünüyor. Yetkililer de, güneş panellerinin bir baraj gölünde suyun buharlaşmasını sağlayacağını ve böylece deniz yosunlarının büyümesinin de engelleneceğini söylüyor. Alınan bilgilere göre, barajlara da olumlu katlı sağlayacak ve kapasiteleri de daha fazla olacak.

Avrupa’nın en büyük yüzebilen güneş enerji santrali ise İngiltere’nin başkenti Londra’ya kurulmuştu. Thames Nehri’nin güneyinde kalan Queen Elizabeth II rezervuarında kurulmaya başlanan yüzebilen güneş santrali 317 dönümü kapsamış ve toplamda 23 binden fazla güneş paneli kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35