banner39

Filipinler nükleer enerjiye geçmeyecek

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, nükleer enerjiye geçişe gerek olmadığını belirtti

Uzak Doğu 03.11.2016, 19:11 03.11.2016, 19:11
Filipinler nükleer enerjiye geçmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ülkede nükleer enerji kullanımına ihtiyaç olmadığını bildirdi.

"Inquirer" haber sitesinin bildirdiğine göre, Davao kentinde açıklamada bulunan Duterte, Enerji Bakanı Alfonso Cusi'nin ülkenin artan enerji ihtiyacını karşılamak için önerdiği nükleer enerji seçeneğine, kendi görev süresince ihtiyaç olmadığını vurgulayarak karşı çıktı.

Nükleer enerjiye geçişe henüz gerek olmadığını belirten Duterte, "Belki bir gün, ancak benim devlet başkanlığımda değil." ifadesini kullandı.

Duterte, nükleer enerji kullanımında, olası kazaların önlenebilmesi için üzerinde yoğun şekilde çalışılması gereken bir konu olduğunu söyledi.

Nükleer reaktörlerin herhangi bir yerinde nükleer sızıntı veya patlama olması durumunda ortaya çıkabilecek felaketlerin yaşanmaması için sıkı tedbirler alınması gerektiğini ifade eden Duterte, bu nedenle nükleer enerjiye geçilmesi için doğru bir zaman olmadığını söyledi.

Duterte, nükleer enerjiye geçilmesi konusunun kongre ve Filipinler halkının değerlendirmesi gereken bir konu olduğunu kaydederek, "Nükleer sızıntı olması durumunda hepimiz etkileniriz ve bu bizim ülkemiz bunu unutmayın." dedi.

Ülkede 1974'de başkent Manila'nın 100 kilometre batısına kurulan Bataan Nükleer Enerji Santrali, dönemin Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un kararı üzerine hiçbir zaman işletmeye açılmadı.

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?