Filipinler'de barış imzasının tarihi belli oldu

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında kararlaştırılan barış metninin 27 Mart günü Filipinler başkanlık sarayında imzalanacağı açıklandı

Filipinler'de barış imzasının tarihi belli oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

F,lipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında bu ay içerisinde imzalanması planlanan barış anlaşmasının tarihi belli oldu. Anlaşmanın 27 Mart günü imzalanmasının kararlaştırıldığı duyuruldu. Taraflar anlaşmayı Filipinler Başkanlık Sarayında imzalayacak.

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında 13 yıldan bu yana devam eden barış müzakerelerinde sona gelindi. Malezya'nın arabuluculuğu ile devam eden müzakere süreci sonunda geçtiğimiz ay bir barış metni üzerinde anlaşma sağlandı. Tarafların üzerinde anlaştığı metinle birlikte, Filipinler'in güneyinde bulunan bölgede özerk bir yönetim oluşturulacak. 

Müslüman halkın çoğunlukla yaşadığı güney bölgesinde kurulacak özerk geçiş yönetimi 2016 yılına kadar görev yapacak. İki yıl sürecek bu geçiş sürecinde, çeşitli değişimlerin de gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Geçiş yönetimi görevini tamamladıktan sonra, 2016 yılında bölgede yapılacak seçimle birlikte Özerk yönetim kendi yöneticilerini ilk defa seçmiş olacak. Filipinler'de oluşturulacak özerk bölgenin adının Bangsamoro olacağı belirtiliyor.

Bangsamoro Özerk Yönetiminin polis gücü bulunduracağı ancak ordusunun olmayacağı ifade ediliyor. Barış anlaşmasının 27 Mart günü imzalandıktan sonra ülkede yeni bir dönemin başlayacağı belirtiliyor. Filipinler'de 40 yıldan bu yana devam eden iç savaşta 120 binden fazla insan hayatını kaybetmişti

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39