banner39

Filipinler'de El Kaide baskını

Filipinler'de El Kaide bağlantılı olduğu öne sürülen bir gruba Filipinli komandolar tarafından baskın düzenlendi.

Uzak Doğu 10.03.2011, 13:44 10.03.2011, 14:20
Filipinler'de El Kaide baskını

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinlerde komando timleri, el Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen küçük bir gruba ormanda baskın düzenledi. Bu grubun liderinin ABD'nin arananlar listesinde olduğu belirtildi.

Ordu sözcüsü Yarbay Randolph Cabangbang, ABD tarafından eğitilmiş düzinelerce komandonun, örgütün Sacol Adası'ndaki karargahına helikopterle inmek suretiyle baskın yaptığını söylerken, örgüt liderleri Khair Mundos, Puruji Indama ve diğer 15 örgüt üyesinin yakalandığını, örgütün karargahının ise adanın orta kesiminde bir bölgede olduğunu belirtti. Khair Mundos'un 2007'de hapisten kaçıp Abu Sayyaf'ın liderliğini yaptığı örgüte katıldığını bildiren ordu sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Mundos'un yakalanması için 500 bin dolar ödül koyduğunu söyledi.

300 kişilik bir gruba hükmettiği iddia edilen Abu Sayyaf'ın ülkenin güney kesimlerinde birçok olayı gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.

ABD ordusunun 2002 yılından beri Filipinlere isyancılara karşı techizat yardımında bulunduğu ve Abu Sayyaf'ın bu yıllardan itibaren gündemde olduğu ifade edildi.

 

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?