Filipinler'e Bangsamoro yasası çağrısı

Filipinler hükümeti tarafından görevlendirilen barış müzakerecisi, aşırıcılığa karşı bir sosyal adalet politikası ve özerk bölge oluşturma çağrısı yaptı

Filipinler'e Bangsamoro yasası çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipin hükümeti barış müzakerecisi Meryem Coroner-Ferrer, ülkede çatışmaların sürdüğü güney bölgelerinde aşırı grupların etkisini engellemek amacıyla Bangsamoro anayasasının geçmesi için çağrı yaptı.

Meryem Coroner yaptığı açıklamada Bangsamoro özerk bölgenin oluşturulması, 2014 yılında Filipinler hükümeti ve Mindanao adasındaki Müslümanlar arasındaki barış sürecini güçlendireceğini söyledi. Coroner "Bangsamoro Kapsamlı Anlaşması'nda sosyal adalet ölçütleri vardır ama küresel güvenlik açısından aşırıcılara karşı bir önemlem olacaktır." ifadelerini kullandı.

Filipinler'in güneyindeki direniş hareketi Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmaların ardından hükümetle, 27 Mart 2014'te Bangsamoro Barış Anlaşması imzalamıştı. 

Tarihi anlaşma kapsamında taraflar, silahlarını 16 Haziran'da sembolik olarak bırakmıştı. Maguindanao bölgesinde düzenlenen silah bırakma törenine Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim katılmıştı. Törende 145 savaşçı silahlarını, Türk Büyükelçi Haydar Berk başkanlığındaki bağımsız kurula teslim etmişti.

Yasanın onaylanması halinde, Mindanao Özerk Bölgesi'nin yerini alacak Bangsamoro Siyasi Birimi vilayetlerinin belirlenmesi için halk oylamasına gidilecek. Bu yıl yapılacak seçimlere kadar yönetimi bir geçiş otoritesinin üstlenmesi planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 12:40
banner53
YORUM EKLE

banner39