banner15

Filipinler'in yeni liderinden komünistlere davet

Filipinler'deki devlet başkanlığı seçimlerinden galibiyetle çıkan Rodrigo Duterte, 30 yıldır yurtdışında olan Komünist Parti kurucusu Jose Maria Sison'a barış görüşmelerine katılma daveti gönderdi.

Filipinler'in yeni liderinden komünistlere davet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler yeni lideri Duterte, yaklaşık 30 yıldır yurtdışında olan Komünist Partisi kurucusu Sison’un ülkeye dönüp barış görüşmelerine katılabileceğini söyledi.

Filipinler'de 9 Mayıs'ta düzenlenen devlet başkanı seçiminden galibiyetle çıkan ve tecavüz gafı ile ‘suçluları ezme’ vaadiyle anılan Rodrigo Duterte, ilk basın toplantısında, yaklaşık 30 yıl sonra ülkeye dönebilmek isteyen Komünist Partisi kurucusu Jose Maria Sison’a yeşil ışık yaktı ve Sison’un dönüşünün barış görüşmelerine katkıda bulunacağını söyledi.

Sison, Facebook hesabında yaptığı paylaşımda, Hollanda’da yaşarken irtibat halinde olduğu Duterte’nin başa geçmesi sonrası Filipinler’e dönme isteğini dile getirmişti. Komünistlerin silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu ile hükümet arasında yürütülen barış görüşmeleri 1987’de çökmüş, şu anda 77 yaşında olan Sison da Avrupa’ya gitmişti.

'EN UYANIK OLANLAR KOMÜNİSTLER'

Diğer taraftan Duterte, Yeni Halk Ordusu'ndan silahlı komünistlere kabinede yer vereceğini ve eyaletlere daha fazla yetki sağlayan anayasa değişikliğine gideceğini de belirtti. Komünist isyancıların, iş gücü konusunda Filipinler'deki en uyanık grup olduğuna dikkati çeken Duterte, grubun görevi kabul edeceğini ve büyük iş ve endüstri kuruluşlarının büyük olasılıkla bu hamleye karşı çıkacağını kaydetti.

'İNSANLAR AÇKEN LÜKS GEMİYE SAHİP OLMAK AYIPTIR'

Öte yandan devlet başkanlığı yatını satıp, parasını askeri personel ve polis için tıbbı ekipman satın almakta kullanacağını söyleyen Duterte, "İnsanlar aç ve işsizken, kullanılmayan lüks bir gemiye sahip olmak ayıptır" dedi.

Duterte, ülkenin güneyinde yer alan Jolo Adası'ndaki Ebu Sayyaf militanlarını ortadan kaldıracak büyük bir askeri saldırı başlatacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 12:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48