banner39

Füzeye füzeyle karşılık verecekler

Kuzey Kore'nin fırlatacağı uzun menzilli füzeye karşılık Japonya alacağı önlemi açıkladı, sular iyice ısındı

Uzak Doğu 23.03.2012, 16:36 23.03.2012, 16:51
Füzeye füzeyle karşılık verecekler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonya Savunma Bakanı Naoki Tanaka, Kuzey Kore’nin fırlatmaya hazırlandığı uzun menzilli füzenin Japonya’yı tehdit etmesi durumunda imha edebilecek füze savunma sisteminin hazırlanması talimatı verdi.

Savunma Bakanı Tanaka basına yaptığı açıklamada, PAC-3 sistemleri ve Aegis’le mücehhez savaş gemilerinin konuşlandırılması talimatını verdiğini belirtti.

Japonya, biri yerden havaya Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) ve füzeleri havada imha edebilen Standard Missile-3 (SM-3) füzelerini atabilen Aegis muhabere sistemi bulunan destroyerler olmak üzere iki birbirini tamamlayan füzesavar sistemine sahip bulunuyor.

Füzenin imha edilmesinin gerekmesi durumunda Japon ordusuna resmi emri Başbakan Yoşihiko Noda verecek.

Japon makamları, Kuzey Kore füzesinin ya da füze parçalarının Japon topraklarına veya yakınına düşmesinden endişe ediyor.

Kuzey Kore’nin batı sahilinden 12-16 Nisan tarihleri arasında fırlatılması planlanan Unha-3 füzesinin Okinava bölgesinin bazı kısımları da dahil olmak üzere Japonya’nın batısındaki hava sahasından geçmesi bekleniyor.

Kuzey Kore, gelecek ay uydu taşıyan, uzun menzilli "Galaksi 3" füzesini fırlatmayı planladığını açıklamıştı.

Kuzey Kore Uzay Teknoloji Komitesi’nin sözcüsü, uydu teknolojisini deneme amacı taşıyan fırlatma işleminin, 12 ile 16 Nisan arasında Kuzey Phyongan vilayetinde yapılacağını söylemişti.

Ülkenin, geçen ay gıda yardımı karşılığında uzun menzilli füze denemeleri üzerindeki moratoryum dahil olmak üzere uranyum zenginleştirmeyi askıya almayı ve BM denetçilerinin ülkeye geri gelmelerine izin vermeyi kabul etmesinin ardından açıkladığı plan, provokatif bir eylem olarak görülüyor.

Kuzey Kore, bu tür denemelerin barışçıl uzay programının bir parçası olduğunu savunurken, ABD ve Güney Kore, BM yasağının ihlal edilerek askeri füze teknolojisinin test edildiğini iddia ettiği bu denemeleri kınıyor.

Kuzey Kore, 2009 yılı Nisan ayında da benzer bir deneme yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?