banner39

Güney Kore'de Kovid-19 salgınında 3. dalga uyarısı

Güney Kore'de Kovid-19 vakalarının artmasının ardından Başbakan Chung Sye-kyun, halka topluca bir araya gelmekten kaçınmaları, mümkün olduğunca evlerinde kalmaları, işverenlere de evden çalışmaya izin vermeleri çağrısında bulundu.

Uzak Doğu 20.11.2020, 18:11
Güney Kore'de Kovid-19 salgınında 3. dalga uyarısı

Başbakan Chung Sye-kyun, 3. dalganın hızla kontrol altına alınmaması durumunda daha sert önlemlerin gerekebileceği uyarısında bulundu.

Kovid-19'la mücadele toplantısının ardından konuşan Güney Kore lideri, "Bu yayılma hızını şimdi durdurmazsak, en azından şu anki nefes alabileceğimiz günlük yaşamlarımız yeniden sınırlılanacak." sözleriyle halktan kurallara uymalarını istedi.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı, perşembe günü tespit edilen 363 yeni vaka ile üçüncü enfeksiyon dalgasının başladığını bildirdi.

Ayrıca ajans, ülkede günlük vaka artışının son 3 günde 300'ün üzerinde seyrettiğini kaydetti.

Toplam vaka sayısının 30 bin 17'ye çıktığı ülkede son 24 saatte Kovid-19'dan 3 kişi hayatını kaybetti.

Güney Kore'de şimdiye kadar virüs nedeniyle 501 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi Yoon Tae-ho, basını bilgilendirme toplantısında, "Başkent Seul'de üçüncü bir enfeksiyon dalgasının devam ettiğine inanıyoruz." dedi.

Yoon, Kovid-19 hasta sayısının keskin bir şekilde arttığını ve yoğun bakım ünitelerinin de koronavirüsle mücadelede zorladığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülkedeki 52 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yarısının yaşadığı ve çalıştığı başkent bölgesinde, son bir hafta içinde ortalama günlük vaka sayısının 200 veya üzerinde seyretmesi halinde daha katı kısıtlamalara ihtiyaç duyabileceğini bildirdi.

Kaynak: EURONEWS

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?