banner15

Güney ve Kuzey Kore arasında gerginlik

Kuzey Kore'ye ait askeri bir gemi, Güney Kore'nin batı deniz sınırını ihlal etmesi nedeniyle iki ülke arasında karşılıklı ateş açıldı.

Güney ve Kuzey Kore arasında gerginlik

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'ye ait askeri bir geminin Güney'in batı deniz sınırını ihlal etmesi nedeniyle iki ülke arasında karşılıklı ateş açıldığı bildirildi.

Açıklamada, Kuzey Sınır Hattı'nı geçen bir Kuzey Kore askeri gemisinin Güney Kore devriye gemisi tarafından yapılan uyarı ateşine ateşle karşılık verdiği belirtildi.

Sabah saatlerinde meydana gelen ve on dakika kadar süren karşılıklı ateş nedeniyle ölen veya yararlananın olmadığı kaydedildi.

Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-ku, karşılıklı ateşin hemen öncesinde "Kuzey Kore, topyekün bir savaşa hazırlanıyor" açıklamasını yapmıştı.

Karşılıklı ateş olayının, iki ülke arasında iyileşmesi beklenen ilişkileri yeniden kötüleştireceği düşünülüyor.

Kuzey Kore'nin üst düzey komutanlarından biri Güney Kore'nin İnçon şehrinde düzenlenen Asya Oyunları'nın cumartesi günü yapılan kapanış törenine gelen delegasyona başkanlık ederek Güney Kore'yi şaşırtmıştı. Ziyaretin ardından Güney Kore'nin Birleşme Bakanı ve Ulusal Güvenlik yetkilileriyle görüşme yapan Kuzey Koreli üst düzey yetkililer, iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecek haftalarda da sürdürülmesi kararını almıştı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48