banner15

Hong Kong yönetimi istifaya kapalı görüşmeye açık

Hong Kong Özel Yönetcisi Leung istifa etmeyeceğini açıkladı. Hong Kong hükümeti, öğrenci liderleriyle görüşecek

Hong Kong yönetimi istifaya kapalı görüşmeye açık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Yöneticisi Çunying Leung (CY Leung), öğrencilerin istifa etmemesi halinde hükümet binalarını işgal edeceğini söylemesinin ardından istifa etmeyeceğini, ancak Hong Kong hükümetinin öğrencilerle görüşeceğini söyledi.

Hong Kong medyasındaki haberlere göre, Leung, yaptığı basın açıklamasında, bölgedeki en üst seviyedeki memur olan genel sekreter Carrie Lam'ın öğrencilerle görüşmeleri yürüteceğini açıkladı.

Öğrenciler, Leung'un bu geceye kadar istifa etmemesi durumunda sivil direniş eylemlerine hız vereceklerini, devlet dairelerinin işleyişini felç edeceklerini ve hükümet binalarına işgale başlayacaklarını söylemişti. 

Leung, akşam saatlerinde Hong Kong Öğrenci Federasyonu'nun Hong Kong hükümetini temsilen genel sekreterle görüşmek istediğini belirten açık bir mektup aldıklarını kaydetti. 

Mektubu incelediklerini söyleyen Leung, hükümeti temsilen öğrenci federasyonunun temsilcileriyle anayasal gelişim meselelerini görüşmek üzere Genel Sekreter Lam'ı atadığını belirtti. 

Leung, istifa etmeyeceğini vurgulayarak, Hong Kong'un seçim reformu çalışmalarına devam edeceğini kaydetti. 

Göstericilerin yasaları ihlal ettiğini belirten Leung, polisin öğrencilere ve gençlere karşı itidalini koruyacağını dile getirdi.  

Leung, dünya genelinde polis merkezleri ve hükümet binalarının işgali ya da kuşatılmasının "ciddi sonuçlara" sebep olabileceğini ve bu durumun dikkatle ele alınması gerektiğini ifade etti.

Hong Kong hükümeti ise bölgede çeşitli bölgelerde beş gündür devam eden eylemlerin, hükümet faaliyetlerinin yanı sıra ekonomi ve halkın günlük hayatına ciddi etkileri olduğunu belirterek, ''Occupy Central'' hareketi eylemlerinin derhal durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da 2017'de yapılacak özel yönetici seçiminde adayların geniş temsilli bir komite tarafından seçilmesine karar vermişti. Göstericiler ise komitenin belirleyeceği adayların Pekin yanlısı olacağını savunuyor ve seçimlerin evrensel standartlarda olmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 14:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48