banner15

Hong Kong'da göstericilerle Çin yanlıları çatıştı

Hong Kong'da Pekin yönetimi destekçileri ve eylemciler arasında çatışma çıktı

Hong Kong'da göstericilerle Çin yanlıları çatıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in özel yönetim bölgesi Hong Kong'da, Pekin yönetimi destekçileri ve göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Hong Kong'un kalabalık mahallesi Mong Kok'ta polis, yüzlerce hükümet yanlısının, göstericilerin çadırlarını parçalamasına engel olamadı. 

Göstericiler yaptıkları basın açıklamasında, eğer hükümet, "Occupy Central" hareketinin destekçilerine karşı yapılan bu saldırıları engellemezse hükümetle yapacakları görüşmeleri iptal edeceklerini belirttiler.

Hong Kong yönetimi başkanı CY Leung, dün göstericilerle konuşmaya hazır olduğunu söylemiş ve bölgedeki en üst seviyedeki memur olan genel sekreter Carrie Lam'ın öğrencilerle görüşmeleri yürüteceğini açıklamıştı. Göstericiler, Hong Kong liderinin önerisini kabul edip hükümetle görüşeceklerini duyurmuştu.

Protestocular, Çin hükümetinin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesi için hafta sonundan bu yana gösteri yapıyor. Çin, ağustos ayında, Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderlerini seçebileceğini ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 17:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48