banner15

Hong Kong'da göstericilerle görüşmeler iptal

Hong Kong yönetimi, protestocularla yapacakları görüşmelerin iptal edildiğini duyurdu

Hong Kong'da göstericilerle görüşmeler iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong hükümeti, Çin'in 2017'deki genel seçimlere müdahalesi gerekçesiyle iki hafta önce başlayan gösterilerin öğrenci liderleriyle bugün yapacakları görüşmelerin iptal edildiğini bildirdi.

Basın toplantısı düzenleyen Hong Kong hükümetinin üst düzey yöneticilerinden Carrie Lam, görüşmelerin, yapıcı bir şekilde sonuçlanmayacağını düşündükleri için iptal ettiklerini belirtti.

Gösterileri destekleyen milletvekilleri, eylemcilerin talepleri karşılanmazsa protestoların artacağı ve kanun tasarılarının onaylanmasını engelleyecekleri yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Görüşmelerin, bu açıklamalarının ardından iptal edildiği belirtiliyor.

Hong Kong'da gösterilerin ilk günlerinde polis, protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmış, sonrasında yönetim yanlısı olduğu söylenen gruplar göstericilere saldırmıştı. 

Polis, saldırganların yönetim tarafından tutulduğu ve güvenlik güçlerinin, bu kişileri durdurmak için çok az şey yaptığı iddialarını yalanlamıştı. 

Hong Kong'da göstericiler, Çin hükümetinin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesini talep ediyor. 

Çin, Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderini seçebileceğini ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35