banner15

Hong Kong'da yüzbinler sokağa indi

Hong Kong'da halk demokrasi yürüyüşü yapmak için sokağa döküldü. Yüzbinlerce göstericinin katıldığı yürüyüşte, Pekin'in Hong Kong üzerindeki etkisi protesto edildi ve demokratik oylama hakkı istendi

Hong Kong'da yüzbinler sokağa indi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hong Kong'da bugün yüzbinlerce kişi sokaklara döküldü. Çin’e bağlı uzak doğu metropolü Hong Kong'da halk bugün sokağa indi. Sayıları yüzbinleri bulan göstericiler, demokratik seçme hakkı istediklerini söylüyor. Protestocular ayrıca, Pekin'in Hong Kong üzerindeki etkisini de protesto ediyor.

Şehrin seçmenlerinin beşte birinden fazlası, 800 bin kent sakini pazar günü kapanan "gayrı resmi referandumda" oy kullandığı belirtildi. Referandumda Hong Kong halkı seçim sisteminin değişmesi için oy kullandı.

Occupy Central ve Love and Peace adlı oluşumların açıklamasına gör 798 bin Kong Konglu "sivil referandumda" oy kullandı. Gayrı resmi bu referandumda bölgenin en üst yöneticisinin nasıl seçileceğine dair oy kullanıldı.

Pekin oylamaya sert tepki gösterdi. Çin devlet medyası oylamayı aptallık ve saçmalık olarak nitelerken bir hükümet yetkilisi yasadışı olduğunu söyledi. Referandumun web sitesi son derece gelişmiş siber saldırılara maruz kaldı. 

Hong Kong Üniversitesi'nden hukuk doçenti ve hareketin liderlerinden Benny Tai Yiu-ting "Katılım bir tür sinyal olacak, Pekin'in yönetici seçimiyle ilgili referandumun bir sinyal olduğu gibi. Oy vermek sadece iki dakika sürüyor. Ama yürüyüşe katılmak bir zaman ve çaba işi. Bu güçlü kararlılığın bir kanıtı" dedi.

Protestoyu organize eden Medeni İnsan Hakları Cephesi çağrıcısı Johnson Yeung bugükü yürüyüşe en az 2003'te yasamanın kaldırılmasına yönelik yapılan yürüyüşe katılım kadar, yarım milyon insanın katılmasını beklediklerini söylemişti.

Hong Kong kent yönetimi bu sabah yaptığı açıklamada, göstericilere kentin işleyişini aksatacak gösteriler yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Ancak göstericiler uyarıları dikkate almadı. 

HONG KONGLULAR SEÇİM SİSTEMİNİ PROTESTO EDİYOR

Mevcut kanunlara göre Hong Kong’ta baş yönetici seçiminde adaylar Çin’in belirlediği bir komite tarafından seçiliyor. 7 milyon nüfuslu Hong Kong’da halk liderini, Çin’in belirlediği adaylar arasından seçebiliyor. 

Kent yöneticisini bin 200 kişilik bir komisyon seçiyor. Komisyonu ise çeşitli iş ve kamu sektörlerinin temsilcileri tarafından kullanılan oylarla belirleniyor. Burada da Çin'in etkisinin olduğu belirtiliyor.

Hong Kong halkı ise, yöneticilerini bizzat kendileri seçmek istiyorlar. Bugünkü gösterilerde de bu talep dile getiriliyor.

Hong Kong’un İngiltere tarafından Çin’e iade edildiği sırada yönetimin sandık yoluyla seçileceği sözü verilmişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 17:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48