banner39

İnfaz sonrası Japonya'daki Müslümanlar endişeli

IŞİD'in iki Japon rehineyi infaz etmesinin ardından gözler Japonya'da yaşayan Müslümanlara çevrildi

Uzak Doğu 03.02.2015, 15:06 03.02.2015, 16:50
İnfaz sonrası Japonya'daki Müslümanlar endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'daki genelde batuılı ülkelrde karşılaşılan ayrımcılığa maruz kalmayan Müslümanlar endişeli..Bilhassa IŞİD'in ikin Japon rehineyi infaz etmesinin ardından ülkedeki Müslümanlara bakışta değişiklik olabileceğinin tedirginliği bulunuyor.

. Ülkede azınlık olarak bulunan Müslümanlar, herhangi bir ayrımcılıkla karşılanmadıklarını dile getiriyor. Japonya'daki Müslümanlar Tokyo'da bir araya gelerek Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto'nun öldürülmelerini kınadı. 

Japonya nüfusunun büyük bölümü Budistler'den ve Şintoistler'den oluşuyor. 127 milyon nüfusa sahip olan Japonya'da 100 bin kadar Müslüman'ın yaşadığı ifade ediliyor. Müslüman olmayan diğer birçok ülkeye nazaran Japonya'da Müslümanlara ve İslam'a büyük saygı duyulduğu kaydediliyor. 

Tokyo'daki Japonya İslam Merkezi Başkanı Musa Ömer, "Japon halkı İslam'a açık bir halk. Eğer önyargıları varsa o da batı etkisindendir." ifadelerini kullanıyor. 

Japonya'da 200 cami bulunuyor. Bunların ilkinin 1931 yılında inşa edilen, Osmanlı mimarisine sahip olan Tokyo camii. Ayrıca Japonya'da yüz civarında Müslüman sivil toplum örgütü bulunuyor. Diğer taraftan okullar, restoranlar, havaalanları gibi kamusal alanlara da mescitler yapılıyor. Japonya Başbakanı Şinzo Abe 2013 yılında yaptığı açıklamada, Japonya ve Müslümanlar arasında 'kırılmaz bir bağ' olduğunu söylemişti.

Ancak IŞİD'in iki Japon rehineyi infaz etmesinin Japon halkı üzerindeki psikolojik etkisinin, ülkede yaşayan Müslümanlara karşı önyargı ve ayrımcılığa dönüşebileceği ifade ediliyor. 

Japonya'nın Chuo Üniversitesi profesörlerinden Ryoichi Matsuno, "Onlar (Japon halkı) bu infaz videolarını izlediklerinde, bilinçsiz olarak İslam'a karşı negatif düşüncelere sahip olacaklar." ifadelerini kullandı. 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?