banner15

İsrail eski cumhurbaşkanı İzak Navon öldü

İsrail'in kuruluş çalışmalarına da katılan eski cumhurbaşkanlarından İzak Navon, hayatını kaybetti

İsrail eski cumhurbaşkanı İzak Navon öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in 5. Cumhurbaşkanı İzak Navon 95 yaşında hayatını kaybetti. 

İsrail'in ilk başbakanı Ben Gurion'a 11 yıl genel sekreterlik yapan ve 1978-83 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Navon için bugün resmi cenaze töreni düzenleneceği bildirildi.

İsrail başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamada, Batı Kudüs'teki Herzl dağında bugün öğlen başlayacak cenaze töreninde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Benyamin Netanyahu ve eski cumhurbaşkanlarından Şimon Perez'in birer konuşma yapacağı belirtildi. 

İZAK NAVON KİMDİR

Kudüs'te doğan İsrail'in 5. Cumhurbaşkanı İzak Navon, anne tarafından Fas'a, baba tarafından Osmanlı'ya sığınan İspanyol Yahudilerine dayanıyor.

Filistinlilere yönelik katliamlar yapan Hagana adlı siyonist paramiliter örgüte 1940 yılında üye olan Navon, Arapların yaşadığı birçok köyü yok ederek İsrail'in kurulmasına zemin hazırlayan örgütte üst düzey görevlerde bulundu.

Arap ve İslam kültürü üzerine lisans eğitimi yapan Navon, İsrail'in ilk Başbakanı Ben Gurion'un siyasi sekreterliğini yaptı. 1972-1977 yılları arasında Dünya Siyonist Örgütü Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Navon, milletvekili olmasının ardından 1978'de Knesset tarafından Cumhurbaşkanı seçildi. İyi derecede Arapça konuşması ile öne çıkan Navon, siyasi kariyerini 1984'de Eğitim Bakanlığı yaparak sonlandırdı. 

İzak Navon, Cumhurbaşkanlığı döneminde Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'la İsrail'de bir araya gelmiş, iki ülke arasında 1978'de imzalanan "Camp David Antlaşmas"ında da önemli rol almıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35