İsrail'in filoya müdahalesine tepkiler artıyor

Özgürlük Filosu Koalisyonu, İsrail hükümetinin insani yardım desteği için uluslararası sularda seyahat eden sivilleri yasadışı alıkoyma uygulamasına son vermesini istedi

İsrail'in filoya müdahalesine tepkiler artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özgürlük Filosu Koalisyonu'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in uluslararası sularda tekrarladığı ve işgal ve abluka politikasının tüm doğu Akdeniz'e uzandığını gösteren işaretleri taşıyan korsanlık eylemlerinin endişe verici olduğu belirtilerek, "İsrail hükümetinin insani yardım desteği için uluslararası sularda seyahat eden barışçıl sivilleri yasadışı alıkoyma uygulamasına son vermesini talep ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun İsrail'in Gazze'ye Özgürlük Filosu'na müdahalesine ilişkin açıklamasında, Gazze Şeridi'ne giden aktivistleri taşıyan Marianne gemisinin kendileriyle irtibata geçerek, Gazze kıyılarına yaklaşık 100 deniz mili yakınlarındaki uluslararası sularda İsrail donanmasına ait 3 bot tarafından kuşatıldıkları bilgisini verdikleri belirtildi.

Açıklamada, Marianne gemisi ile bağlantının kopmasının ardından, İsrail Savunma Kuvvetlerinin Marianne'i ziyaret ederek gemiyi aradıklarına dair bir açıklama yaptığı vurgulanarak, İsrail'in açıklamasındaki tek olumlu yanın Netanyahu hükümetinin yakın zamanda inkar ettiği Gazze'ye denizden ablukayı itiraf etmesi olduğu bildirildi. Açıklamaya, şöyle devam edildi: 

"Marienne'in olaysız bir şekilde ele geçirildiğine inanmamız için hiçbir sebep yok. Çünkü, İsrail Savunma Kuvvetleri, son kez 2012 yılında böyle bir şey söylediğinde, Estelle gemisindeki insanlar, şok tabancası ile vurulmuş ve dövülmüştü. Yine 2010 yılında da Mavi Marmara gemisinde 10 yolcu İsrail tarafından uluslararası sulardaki benzer operasyonlar sırasında öldürüldü."

İsrail hükümetinin Gazze'de 1,8 milyon Filistinli'ye uygulanan insanlık dışı ve yasa dışı toplu cezalandırmaya devam edeceği anlamına gelen sıfır tolerans politikasına kesin bir şekilde devam etmeyi seçmesinin kendileri için hayal kırıklığı yarattığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İsrail'in uluslararası sularda tekrarladığı  ve işgal ve abluka politikasının tüm doğu Akdeniz'e uzandığını gösteren işaretleri taşıyan korsanlık eylemleri endişe vericidir. Biz, İsrail hükümetinin insani yardım desteği için uluslararası sularda seyahat eden barışçıl sivilleri yasadışı alıkoyma uygulamasına son vermesini talep ediyoruz.

 Hükümetlerimizi, Marianne gemisindeki tüm yolcu ve mürettebatın güvende olduğundan emin olmaya çağırıyoruz ve İsrail devletinin uluslararası deniz hukukunu ihlalini güçlü bir şekilde protesto ediyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşlarını İsrail'in eylemlerini kınamaya çağırıyoruz. Bizim Gaza limanı açılana ve kuşatma ve işgal son bulana kadar yapacağımız gibi, dünyadaki tüm insanlar da bu adaletsizliğe tepki göstermeye devam edecektir." 

RABİA PLATFORMU’NDAN MÜDAHALEYE TEPKİ

Uluslararası Rabia Platformu, İsrail ordusunun Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'ndan bir gemiye uluslararası sularda müdahale etmesini kınadı.

Platformdan yapılan açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuku hiçe saydığı belirtildi.

Özgürlük Filosu'nun, Gazzelilere insani yardım ulaştırmak için 48 kişinin bulunduğu 5 tekneyle yola çıktığı aktarılan açıklamada, "Özgürlük Filosu'ndan Marianne isimli gemiye uluslararası sularda İsrail silahlı kuvvetleri tarafından müdahale edilmesi, kelimenin tam anlamıyla korsanlıktır" ifadelerine yer verildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukası nedeniyle 2007'den bu yana 2 milyona yakın kişinin birçok insani gereksinimini karşılayamadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gazzeliler açlığa, yokluğa ve sefalete mahkum edilmiştir. İsrail’in uluslararası odakların desteğinden ve küresel güçlerin himayesinden güç alarak uyguladığı bu insanlık dışı ablukanın kalkması için Özgürlük Filosu’nu organize eden ve katılan siyasetçi, aktivist ve gazeteciler insanlık vicdanına tercüman olmuşlardır. İnsanlık, bu özgürlük ve insan hakları taraftarlarıyla daima gurur duyacaktır. Uluslararası Rabia Platformu olarak hükümetleri, uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını İsrail’in bu barbarlığına 'dur' demeye davet ediyoruz. Gazze’ye uygulanan ablukanın ve ambargonun kaldırılması için insanlığı İsrail’e karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz."

HAMAS'TAN KINAMA

Hamas, İsrail ordusunun, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahalesini kınadı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri yaptığı yazılı açıklamada, İsrail donanmasının, Özgürlük Filosu'na müdahalesinin, uluslararası kanunlara aykırı olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve uluslararası topluma, İsrail'in bu ihlallerine karşı "Suskunluklarını bozma" çağrısı yapan Ebu Zuhri, "Gazze ablukasını delmek için yola çıkan teknenin engellenmesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik uyguladığı abluka konusundaki ısrarını ve kayıtsızlığını ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

Ebu Zuhri, müdahaleye rağmen, 3. Özgürlük Filosu'nun, "İsrail işgalini ve abluka suçunu dünya kamuoyuna duyurma mesajında" başarılı olduğunu da kaydetti.

İsrail ordusu, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'ndan bir tekneye bugün uluslararası sularda müdahale ettiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:42
banner53
YORUM EKLE

banner39