banner39

Japon kavunlarının fiyatı şaşırtıyor

Japonya’da genellikle zengin kesimin ilgi gösterdiği Yubari kavunları bu sene açık artırmayla 24 bin 800 dolara alıcı buldu.

Uzak Doğu 25.05.2021, 02:45
Japon kavunlarının fiyatı şaşırtıyor

Japonya'da zengin kesim arasında oldukça popüler olan Yubari kavunlarının tanesi yapılan açık artırmada geçen yıla oranla 20 kat fazla fiyata 24 bin 800 dolara (yaklaşık 200 bin Türk Lirası alıcı buldu.

Söz konusu özel üretim üst kalite kavunların tanesi 2020'de koronavirüs salgını öncesi 20-25 bin TL'ye satılıyordu.

Yubari kavunu üreticisi bir girişimci Covid-19 sebebiyle geçen sene fiyatların oldukça düştüğünü, ancak bu yıl Japonya'da Covid-19 kısıtlamaları sonrası ekonominin toparlanmasıyla birlikte iş insanlarının bazı vatandaşları cesaretlendirmek amacıyla kavunlara yüksek fiyat verdiğini açıkladı.

Yubari kavunlarından bir çift satın alan bebek maması üreticisi bir Japon iş insanının devlet kanalı NHK'ya verdiği röportajında, "Japonya'da ve dünyada Covid-19 salgını sonrası her yerde olumsuz haberler görüyoruz. Ben de bu kavunları bu fiyata satın alarak insanların koronavirüs pandemisini atlatmaları için biraz mutlu etmek istedim." diye konuştu.

Japonya'da özel üretilen bazı mevsimlik meyvelerin varlıklı kişiler tarafından açık artırma sonrası satın alınması, ülkede görülen geleneksel bir uygulama.

Japonya'nın en kuzey noktası olan ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Hokkaido Adası'nda üretilen Yubari kavunları ortalama 120 bin Yen (22 nin TL) fiyatla satılıyor. Hokkaido, başkent Tokyo da dahil olmak üzere Japonya'nın Covid-19 salgını sebebiyle yoğun kısıtlamaların uygulandığı 9 bölgeden biri.

Kaynak: Euronews

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?