banner39

Japonlar ayranı çok sevdi

İki hafta önce Japonya'da piyasaya sürülen Türk ayranı büyük ilgi görüyor

Uzak Doğu 03.04.2013, 10:07 03.04.2013, 10:12
Japonlar ayranı çok sevdi

Japonya'nın önde gelen süt ürünleri şirketi Megmilk'in 2 hafta önce piyasaya sürdüğü Türk Ayranı, Japonlardan yoğun ilgi görüyor.

Gazete ve televizyonlarda Türk ayranına ilişkin haberler yer alırken, ürünü deneyen Japonlar da ayranın bağımlılık yapabileceğini söylüyor. Megmilk'in İçecek Planlama Grubu'ndan Ai Ohta, Japonların ayrana gösterdiği ilginin kendileri de şaşırttığını söyledi.

Megmilk'in İçecek Planlama Grubu Yöneticisi Tatsuya Muraka ile Ai Ohta, piyasaya sürdükleri Türk Ayranı'na ilişkin Cihan Haber Ajansı'na özel röportaj verdi. Ohta, ayran için yaptıkları araştırmalar sırasında yoğurdun Türkiye kaynaklı bir ürün olduğunu öğrendiklerini anlattı. Yoğurt kelimesinin bile Türkçe'den geldiğini öğrendiklerinde "çok şaşırdığını" itiraf eden Ai Ohta, "Türkiye'nin yoğurt ile derin bir bağlantısı olduğunu öğrendik. Biz Japonya'da yoğurdun daha fazla tüketilmesini göz önünde bulundurduk. Bunun için yoğurdun Türkiye'de tüketim şekillerine baktığımızda ayranı gördük. Ayranı, yemekle beraber tüketmenin yoğun olduğunu görünce yoğurdun Japonya'daki tüketimini artırmak için ayran yapmaya karar verdik. Japonya'da tattırdığımız kişiler bunun güzel olduğunu söyleyince üretim aşamasına geçtik." dedi. Planlama Bölüm Müdürü Muraka da Türkiye'ye tur düzenleyen Japon şirket sayısının arttığını, Türkiye'den gelenlerin de ayrandan yoğunlukla bahsettiğine dikkat çekti. Bu kadar çok bahsedilen bir ürünü piyasaya sürmeye karar verdiklerini kaydetti.

2 SENELİK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Ai Ohta, Türk Ayranı'nı Japonlar damak tadına uygun hale getirmenin 2 senelerini aldığını belirtti. Diğer ürünlere göre hazırlık aşamasının daha uzun sürdüğünü kaydeden Ohta, "Öncelikle ayranı çıkarmaya çalışan takımdan birini, Türkiye'ye gönderdik. Özellikle yoğurt kültürünü Türkiye'de incelemesini ve nerelerde kullanıldığını kendi gözleriyle görmesi için. Türkiye'de araştırmalar yaptı. Japonya'da ise Türk lokantalarına gidip buradaki ayranları denedik. Bunların ardından Japonların, sevebileceği bir ayranı nasıl yapacağımızı düşündük. Bu aşamalar nedeniyle normal üretim periyodundan daha uzun zaman aldı." diye konuştu. Ayrandaki tuz oranını tutturmanın kendileri açısından zor olduğunu itiraf eden Ai Ohta, Türkiye'deki tuzlu içecek anlayışı ile Japonlarınınkinin çok farklı olduğuna dikkat çekti. Ohta, "Bu tuz yoğunluğunu Japonların sevebileceği bir orana çekmek gerekti. Japonlar için en uygununu bulmak için çok zorlandık." ifadelerini kullandı.

TÜRK BAYRAĞI VE ÇİNİ DESENİ

Megmilk'in piyasaya sürdüğü ayran, kutu tasarımıyla da ilgi çekiyor. Çini deseni bulunan kutuda Türk bayrağı da mevcut. Ayrıca geleneksel bakır bardak da kutuda yer alıyor. Planlama Bölümü'nden Ai Ohta, geleneksel bakır bardağı kullanmaya baştan karar verdiklerini ancak diğer unsurları Türkiye Büyükelçiliği ile çalışarak yerleştirdiklerini söyledi. Ohta, "Türkiye'de çok fazla kullanılan çini motifi de kullanıp Türksel bir hava oluşturmak istedik." ifadelerini kullandı.

İLGİ BİZİ DE ŞAŞIRTTI

Planlama Bölümü'nden Ai Ohta, 2 haftalık bir ürün olmasına rağmen Japonların gösterdiği ilginin kendilerini şaşırttığını söyledi. Japon televizyonlarında ve ülkenin önde gelen ekonomi gazetesi Nikkei'de ayranla ilgili haberlerin yer aldığını kaydeden Ohta, " Çok fazla dikkat çekti gerçekten. Bizim için de şaşırtıcı oldu. Yeni bir ürününün bu kadar dikkat çekmesi hoşumuza gitti. Şu ana kadar ki tepki olumlu." diye konuştu. Tüketicilerin kişisel bloglarında ayrandan ilgiyle bahsettiklerini kaydeden Ai Ohta, piyasaya yeni çıkarttıkları için şimdilik bir satış rakamı ise veremediklerini kaydetti. Ohta, ayranın dönemsel değil sürekli bir ürün olarak gördüklerini de vurguladı. Planlama Bölüm Müdürü Murakami, yoğurdun Japonya'da tatlı kategorisinde bir ürün olarak görüldüğünü, bunu algıyı değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Murakami, ayranı bu algıyı değiştirmede ilk basamak olarak gördüklerine dikkat çekti. Ai Ohta da ayranın ardından Türkiye'den başka ürünleri de piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?