banner15

Japonlar da Saderat'le ilişkileri kesti

ABD'nin ardından bazı Japon bankaları da İran Bankası Saderat'le ilişkileri kesti.

Japonlar da Saderat'le ilişkileri kesti

ABD'nin İran Bankası Saderat ile bankacılık ilişkilerini kesme kararının ardından, üç büyük Japon bankası da benzer yönde karar alarak, bu bankayla ilişkilerine son verdi. Japon Kyodo ve Jiji ajanslarının verdiği haberlerde, ABD tarafından terör faaliyetleri desteklediği gerekçesiyle Amerikan mali sisteminden dışlanan Saderat ile ilişkiyi kesen Japon bankalarının adları; Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Mizuho Corporate Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corp. olarak verildi.

Kyodo ajansı, diğer Japon bankalarının da üç büyük bankanın başlattığı hareketi izlemesinin beklendiğini bildirdi.
Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan ve petrol ihtiyaçlarının yüzde 15'ini İran'dan sağlayan Japonya, İran yönetimine karşı daha sert bir siyaset izlemesi için ABD tarafından giderek daha çok sıkıştırılıyor. Amerikan Maliye Bakanlığı, 8 Eylülde, “terör faaliyetlerini desteklemekle” suçladığı banka ile Amerikan mali sistemi arasındaki her türlü ilişkiyi kesme kararı almıştı.

Yaklaşık 3 bin 400 şubesi bulunan Saderat Bankası İran'ın en önemli bankalarından biri. ABD'ye göre bu banka, İran hükümetinin Hizbullah, Hamas, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve İslami Cihad gibi örgütlere para havale edilmesinde kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48