banner39

Japonya 2016'da dış yardımları artırıyor

Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisine sahip Japonya, 2016 mali yılı bütçesinin 4,6 milyar dolarını dış yardımlara ayıracak.

Uzak Doğu 25.12.2015, 20:56 25.12.2015, 20:59
Japonya 2016'da dış yardımları artırıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonya, 17 yıldır ilk kez gelişmekte olan ülkelere yapılacak Resmi Kalkınma Yardımları'nı (ODA) artırma kararı aldı.

Kyodo ajansının haberine göre, Resmi Kalkınma Yardımları olarak adlandırılan dış yardımlar, karşılıklı hibe yardımlarına ve gelişmekte olan ülkelerle teknik işbirliğine bağlı olarak artırılacak.

Haberde, Japon hükümetinin ekonomiyi yeniden yapılandırma ve canlandırma programı çerçevesinde, 2016 mali yılı genel bütçesinden yapılacak dış yardımları, yüzde 1,8 oranında artırarak, yaklaşık 4,6 milyar dolara çıkardığı belirtildi.

Haberde, Dışişleri Bakanlığına ayrılan bütçenin büyük bölümünün ODA'ya tahsis edileceği, bunun Suriye, Ortadoğu ve Afrika'da barış çabaları ve terörle mücadele amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, Dışişleri Bakanlığı bütçesinden yapılacak ODA harcamaları, Güney Çin Denizi gibi bölgelerde, ülkenin denizcilik kapasitesini artırmak ve Japonya'dan altyapı ithalatını hızlandırılmak için de kullanılacak.

Japon hükümeti, ABD'den insansız hava araçları ve F-35 savaş uçakları satın alma planlarını da içeren, bugüne kadarki en yüksek savunma bütçesini dün onaylamıştı.

Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki Japon kabinesi, Nisan 2016'da başlayacak yeni mali yıl için hazırlanan yaklaşık 800 milyar dolarlık bütçenin 42,1 milyar dolarını savunma harcamalarına ayırmayı kabul etmişti.

 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?