banner15

Japonya Başbakanı İran'a gidiyor

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmek üzere Tahran’a gidecek.

Japonya Başbakanı İran'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da hükümet sözcüsü ziyaretin önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğini açıkladı. Sözcü ayrıca, Japonya Başbakanı Abe'nin Tahran ziyaretiyle iki ülke arasında petrol ve doğalgaz ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçladığını bildirdi.

Japon hükümeti, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını geçtiğimiz aylarda onaylamıştı. Böylece Japon şirketler tarafından İran petrol ve doğalgaz sektörüne yapılacak yatırımların önü açılmıştı.

İran ile BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (P5+1) arasında 14 Temmuz 2015'te Viyana'da varılan anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

UAEA, geçen hafta İran'ın nükleer anlaşmaya uygun şekilde önlemleri yerine getirdiğini onaylamıştı. Ardından Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48