Japonya'dan İngiltere'ye büyük imtiyaz

Japonya parlamentosu, İngiltere ile ticaret anlaşmasını onayladı. 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi kararı alınan anlaşma, İngiltere'nin Japonya'ya yaptığı ihracatın yüzde 99'unun vergisiz olmasını sağlıyor.

Japonya'dan İngiltere'ye büyük imtiyaz

Birleşik Krallık, Japonya ile Brexit sonrası ilk Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını Ekim ayında imzaladı.

Güney Koreli Yonhap Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, anlaşma "Londra'nın bu ay Avrupa Birliği'nden çıkışının sona ermesinin ötesinde ikili ticari operasyonlarda sürekliliği sağlayacak" dedi.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ve İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Tokyo'da anlaşmayı imzalamıştı.

Ancak Birleşik Krallık anlaşmayı henüz onaylamadı.

'Japon şirketleri temkinli'

Rapora göre, İngiltere ve Avrupa'da faaliyet gösteren Japon şirketleri, "Londra'nın geçiş döneminin sonunda blokla serbest ticaret anlaşması yapıp yapmayacağı konusunda hala temkinli."

"Böyle bir anlaşma olmadan, Nissan Motor Co. ve Toyota Motor Corp. dahil olmak üzere, kıta ve Britanya genelinde inşa edilen tedarik zincirlerinden yararlanan Japon üreticilerin Avrupalı ​​işletmeleri kesintiye uğrayabilir. İki otomobil üreticisi, kıta Avrupa'sından parça tedarik ediyor ve Britanya'da araçları monte ediyor ”dedi.

Ancak yeni anlaşmaya göre, Japon arabalarına uygulanan tarifeler, mevcut Japonya-AB anlaşmasına benzer şekilde 2026 yılına kadar aşamalı olarak sıfırlanacak. İngiltere'nin ayrıca "demiryolu araçları ve otomobil parçalarındaki tarifeleri derhal kaldırması" bekleniyor.

İngiltere hükümeti, anlaşmanın önümüzdeki 15 yıl içinde Japonya ile ticareti 15,2 milyar sterlin (20,4 milyar dolar) artıracağını ve aynı dönemde İngiltere'nin GSYİH'sını yaklaşık% 0,07 artıracağını söyledi.

Anlaşma, İngiltere'nin Japonya'ya yaptığı ihracatın% 99'unun vergisiz olacağı anlamına geliyor. Hükümet ayrıca İngiltere'nin yüksek kaliteli Japon mallarına daha ucuza erişeceğini söyledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 11:44
banner53
YORUM EKLE

banner39