banner39

Japonya pasifist anayasayı değiştirmeye hazırlanıyor

Japonya, ülke ordusunun yurtdışında operasyon yapmasını engelleyen anayasayı değiştirmeye hazırlanıyor

Uzak Doğu 03.02.2015, 11:29 03.02.2015, 11:29
Japonya pasifist anayasayı değiştirmeye hazırlanıyor

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, orduya ülke dışında hayatı tehlikede olan vatandaşlarını kurtarmak için harekat düzenleme yetkisi verilmesini istiyor.

Abe bu görüşlerini IŞİD tarafından rehin alınan Japon vatandaşı gazeteci Kenji Goto'nun öldürülmesi ardından meclisindeki bir komisyon toplantısında açıkladı. Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı yenilgisi sonrasında yapılan pasifist anayasası ordunun ülke dışında yapabileceği şeyleri büyük ölçüde sınırlıyor.

Japonya hükümeti, silahlı kuvvetler üzerindeki kısıtlamaları hafifletecek bir dizi öneriyi meclise sunmaya hazırlanıyor. Şinzo Abe bu yıl yapılacak değişikliklerle Japon ordusunun ülke dışında muharip görev yapmasını engelleyen yasağın, saldırıya uğrayan müttefiklere destek olmak gerekçesiyle kaldırılabilmesini istiyor.

'Kollektif meşru savunma' adı verilen bu doktrin kabul edilirse Japon savunma politikası 60 yılın en büyük politika değişikliğine uğramış olacak. Fakat Japonya Başbakanı Abe, bu durumu değiştirmek istediğini daha önce açıklamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?