banner39

Japonya ve İngiltere ortak silah üretecek

Askeri teçhizat ihracatı üzerindeki kısıtlamaları hafifleten Japonya pazar arayışında...

Uzak Doğu 05.04.2012, 11:27 05.04.2012, 11:27
Japonya ve İngiltere ortak silah üretecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Japonya ve İngiltere ortak silah üretimi için görüşmelere başladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, askeri teçhizat ihracatı üzerindeki yasağı geçen yılın sonlarında hafifleten Tokyo yönetimi ile anlaşmaya varmayı umud ettiklerini açıkladı.

Anlaşma sağlanırsa, Japonya ABD füze savunma programı için yapılan "istisna" dışında ilk kez ABD dışında bir ülke ile silah üretimi için birlikte çalışmış olacak.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda ve İngiliz meslektaşı David Cameron'un görüşmelere 10 Nisan günü Tokyo'da yapılacak toplantıda resmen başlaması bekleniyor.

Japonya'nın Mainichi gazetesinin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı'nın bir sözcüsü, görüşmeleri doğruladı, ancak bir anlaşmaya varıldığını söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Gazete, iki ülke arasındaki müzakerelerin yaklaşık bir yıl süreceğini yazdı. Japonya hala üçüncü kişilere silah satışına sınırlamalar getiriyor. İki ülkenin büyük makineler yerine daha küçük askeri teçhizatı ortak geliştirmeye başlayabileceği kaydediliyor.
Japonya, geçen Aralık ayında diğer ülkelerle ortak silah geliştirme ve üretim ile insani misyonlar için askeri teçhizat temini konusunda koyduğu onlarca yıllık yasağı gevşetmeye karar vermişti.

Avustralya ve Fransa gibi diğer ülkeler de askeri teçhizat konusunda Japonya ile çalışmak istediklerini belirttiler.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?