Japonya’da binden fazla işletme iflas etti

Japonya’da yeni tip koronavirüs salgınının etkisiyle, başta restoran sektörü olmak üzere bir yılda binden fazla işletme iflas etti.

Uzak Doğu 06.02.2021, 09:35 11.02.2021, 16:36
Japonya’da binden fazla işletme iflas etti

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre Teikoku Databank, Şubat 2020’den beri iflas ve adli tasfiye başvurusu yapan şirketleri incelemeye aldı.

Buna göre ülke genelinde iflas eden binden fazla işletme arasında ilk sırada 159 firmayla restoran sektörü bulunuyor. Son bir yılda 85 inşaat firması, 78 otel ve pansiyon konaklama firması battı.

Salgının etkisi sonucu her ay yaklaşık yüz işletmenin faaliyetine son verdiği kaydedilerek, 11 eyalette 7 Mart’a kadar uzatılan olağanüstü halin (OHAL) bireylerin harcama kapasitelerini daralttığı bildirildi.

Japonya Başbakanı Kovid-19 temas takip uygulamasındaki arıza sebebiyle özür diledi

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Kovid-19 ile mücadele için ülke genelinde kullanılan Sağlık Bakanlığının temas takip uygulaması COCOA'daki teknik arızanın tespit edilememesi sebebiyle özür diledi.

Meclis oturumundaki konuşmasında COCOA uygulamasındaki teknik açığa ilişkin sorumluluğu üstlenen Başbakan Suga, "Gerçekten üzgünüm. Meseleye tam anlamıyla bakmak benim sorumluluğum ki bir daha yaşanmasın." diye konuştu.

Suga, teknik arızanın tespit edilememiş olmasına dair Sağlık Bakanı Tamura Norihisa’nın cezalandırılmasına ilişkin muhalefet temsilcilerinin taleplerini ise cevapsız bıraktı.

Sağlık Bakanlığının, teknik kadroları artırarak şubat ortasına doğru arızayı gidereceği kaydedildi.

25 milyon kullanıcı uyarı alamadı

​​​​Android kullanıcılarının 28 Eylül'de uygulamada yaptığı güncellemede teknik arıza oluştuğu ve bunun Kasım 2020 sonlarına doğru anlaşılabildiği ortaya çıkmıştı.

Kyodo ajansının haberine göre, Eylül 2020’den beri COCOA uygulamasını indiren yaklaşık 25 milyon kullanıcının üçte biri Kovid-19 testi pozitif çıkanların yanına yaklaşıldığı halde gerekli uyarıyı alamadı.

Haziran'da tanıtılan COCOA uygulamasına Kovid-19 testi pozitif çıkmış bireyler, test ve semptomlara ilişkin güncel bilgileriyle kaydoluyor.

Kablosuz bluetooth teknolojisiyle 15 dakika boyunca bir metre mesafedeki diğer COCOA yüklü cihazların kullanıcılarının salgın kayıtlarını görebilen uygulama, hasta kişilere yaklaşılması halinde uyarı veriyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?