banner39

Japonya'da erken seçimlere sayılı günler kaldı

Japonya'da 14 Aralık'ta düzenlenecek erken seçimlere yönelik yapılan anketlere göre iktidarın değişmeyeceği görünüyor

Uzak Doğu 08.12.2014, 12:19 08.12.2014, 12:19
Japonya'da erken seçimlere sayılı günler kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da 14 Aralık'ta düzenlenecek erken seçimden önce yapılan anketler, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) seçimleri kazanacağına işaret ediyor.

Hafta sonu yapılacak seçime ilişkin son anketlere göre, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin partisi LDP'nin, koalisyon ortağı Yeni Komeito Partisi (NKP) ile seçimlerde meclisteki 475 sandalyenin üçte ikisini alması bekleniyor.

Başbakan Abe, daha önce beklentilerini altta tutarak, "partisi seçimlerde 238 sandalyeyi kazanırsa mutlu olacağını" söylemişti.

Muhalefet partilerindeki anlaşmazlıklar ve zayıflıklar da hesaba katıldığında, iki yıldır başbakanlık görevini yürüten Abe'nin seçimde büyük bir başarı kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Japon ekonomisini yeniden yükselişe geçirme vaadiyle iki yıl önce iktidara gelen Abe, erken seçime gidebilmek için 21 Kasım'da meclisin alt kanadını feshetmişti. Şinzo Abe tarafından geçen iki yıl içerisinde uygulamaya konulan ve "Abenomi" olarak da adlandırılan önlemlerin ekonomiye istenen ivmeyi kazandıramadığı ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?