banner15

Japonya'nın yeni savunma bakanı da aşırı sağcı

Japonya'da yeni kabinede savunma bakanlığı görevine getirilen Tomomi Inada'nın aşırı sağcı Neo-Nazi gruplarla ilişkisi olduğu iddia ediliyor.

Japonya'nın yeni savunma bakanı da aşırı sağcı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da eski reform bakanı olan ve yeni kabinede savunma bakanlığının başına getirilen Tomomi Inada'nın aşırı sağcı 'neo-nazi' gruplarla ilişkisi olduğu öne sürülüyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre, yeni Savunma Bakanı Tomomi Inada Başbakan Abe'nin kabinedeki favori bakanlardan birini temsil ediyor. Aşırı radikal ve muhafazakar olan Inada'nın gelişi ile birlikte Japonya ve Çin arasındaki tarihi çekişmenin tansiyonları daha da arttıracağı tahmin ediliyor.

Japon gazetelerinde yer alan haberlere göre de, yeni savunma bakanı Yasukuni Tapınağı'nın sadık ziyaretçilerinden biri. Bu tapınak Japon yayılmacı politikasının meşrulaştırıldığı bir siyasi mekân işlevi olarak görülüyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası Uzakdoğu savaş mahkemesi tarafından savaş suçlusu hükmü giydirilen 1000'den fazla kişi burada azizleştirilmişti. Çin, Kore (Kuzey ve Güney), Tayvan gibi ülkeler başbakan Koizumi'nin son zamanlarda düzenli hala gelen tapınak ziyaretine sert tepki gösteriyor.

Öte yandan Inada, İkinci Dünya Savaşı sonrası Japon askerlerinin savaş suçları konusunda komisyon kurulması ve tarafsız şekilde olayları ele alması gerektiğini sık sık dile getiriyor.

Kabine değişikliği ile ilgili eleştirilere cevap veren Başbakan Abe "Bu değişiklikler geleceğimizi değiştirecek" ifadelerini kullanmıştı.

Japonya'da yeni bir dönem başlatmak isteyen Başbakan Şinzo Abe, ekonomik ve siyasi refromlar çerçevesinde 20 üyeli Bakanlar Kurulu'nun 11'inde değişikliğe gitti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35