banner39

K.Kore'nin savaş gemileri görüntülendi

Uzaydan çekilen uydu görüntüleri, Kuzey Kore'nin tüm ekonomik güçlüklere ve yaptırımlara karşın iki yeni fırkateyn inşa ettiğini gösterdi.

Uzak Doğu 16.05.2014, 21:39 17.05.2014, 05:24
K.Kore'nin savaş gemileri görüntülendi

Kuzey Kore'nin batısındaki Nampo limanıyla, kuzeydoğusundaki Nanjin limanındaki tersanelere demirlemiş durumdaki gemilere ilişkin, ticari bir uydu tarafından Aralık-Ocak aylarında belirlenen görüntüler, Kuzey Kore'yi izleyen "38 North" adlı internet sitesinde yer aldı.

İnternet sitesinde yer alan açıklamada, gemilerin Kuzey Kore tarafından son 25 yıl içinde üretilmiş en büyük yüzeye sahip savaş gemileri olduğunun altı çizildi.

Birer helikopter ve denizaltı savar füze rampalarıyla donatılmış olan fırkateynlerin, Güney Kore denizaltılarına karşı koymak ve balık avlama sahalarını korumak için tasarlanmış olduğu izlenimi verdiği belirtilen açıklamada, gemilerin hizmete hazır olup olmadığı konusununsa henüz açıklık kazanmadığı kaydedildi.

Uydu görüntülerini yayımlanan "38 North" adlı internet sitesi, John Hopkins İleri Uluslararası Etüdler Okulu bünyesindeki ABD-Kore Enstitüsü'ne bağlı olarak faaliyet gösteriyor.

İnternet sitesi için görüntüleri değerlendiren uydu görüntü analizcisi Joseph Bermudez, gemilerin, uluslararası ekonomik yaptırımlara maruz kalan, sanayi ve ekonomi durgunlukla karşı karşıya olduğu bildirilen Kuzey Kore tarafından son on yılda üretilebilmiş olması açısından önem taşıdığına dikkati çekti.

Belirlenen uydu görüntülerini değerlendiren RAND Corp. adlı kar amacı gütmeyen stratejik kuruluşun, kıdemli savunma analizcisi Bruce Bennett de iki yeni fırkateynin boyut ve yeteneklerinin Kuzey Kore'nin diğer tüm deniz üstü savunma filosundan daha büyük olduğuna işaret etti.

Büyük bir denizaltı ve devriye gemisi gücüne sahip olan Kuzey Kore'nin, buna karşılık fırkateyn ve destroyerler gibi gelişmiş teknolojiyle dayalı önemli bir deniz üstü savunmasının bulunmadığına işaret eden Bennett, "Bu iki geminin hizmete dahil olması, Kuzey Kore'nin güçlü bir donanma gücüne sahip olmasına yol açmaz. Büyük bir çatışma çıkması durumunda ABD ve Güney Kore donanmaları ve hava kuvvetleri bu gemileri kolayca batırabilir" dedi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?