banner39

Kore Yarımadası'nda sular ısınıyor

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ülkesindeki füzelerin, bölgede Güney Kore ile tatbikat yapan ABD hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti.

Uzak Doğu 29.03.2013, 02:28 29.03.2013, 09:21
Kore Yarımadası'nda sular ısınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore'den, ABD'nin Güney Kore'ye nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağı göndermesine cevap gecikmedi

Kore Merkezi Haber Ajansı'na dayandırılan haberde, Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong Un yaptığı açıklamada ''mevcut durumun gözönünde bulundurarak ülkesinin roket gücünün ABD'li emperyalistlere hesap sormak için zaten hazır olduğunu'' belirtti.

Kim, ABD'nin nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağı göndermesinden sonra Kuzey Kore için ABD düşmanlığının ''tehdit ve şantaj aşamasının ötesine geçerek pervasız bir döneme girmiştir'' ifadelerini kullandı.

Devlet Televizyonu ise üst düzey bir generalin olası bir saldırı karşısında ''ABD'ye, Güney Kore, Guam ve Hawaii'ye saldırmak için askeri roketlerin hazır bekletilmesi için çalışmalar yapıldığını'' kaydetti.

Bu arada genç lider Kim'in acil bir toplantı düzenleme çağrısında bulunduğu belirtildi.

Dün, radara yakalanmama özelliği bulunan B-2 hayalet bombardıman uçakları, ABD'nin Missouri kentindeki üssünden havalanarak, Güney Kore ada silsilesine mühimmat bıraktıktan sonra tekrar ABD'ye dönmüştü.

Ayrıca, Kuzey kore'nin başkenti Pyongyang'daki Kim Il Sung Meydanı'nda askerlerin ve öğrencilerin resmi tören geçişine katılan binlerce vatandaş ABD aleyhine sloganlar attı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?