banner39

banner35

Koronavirüste bir ilk! Ölen bir kişiden başka bir insana virüs bulaştı

Yeni tip koronavirüsün, ölen bir kişiden başka bir kişiye de bulaşabildiği iddia edildi.

Uzak Doğu 14.04.2020, 13:18
Koronavirüste bir ilk! Ölen bir kişiden başka bir insana virüs bulaştı

Tayland'dan gelen koronavirüs (Kovid-19) haberi herkesi şaşkına çevirdi. Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin, başka bir insana virüs bulaştırdığı kaydedildi. Kişinin mart ayında enfekte olduğu belirtilen bu olayın, "ölü bir insandan kaynaklanan ilk koronavirüs vakası" olarak pandemi tarihine geçtiği aktarıldı.

Yeni tip koronavirüsün, ölen bir kişiden başka bir kişiye de bulaşabildiği iddia edildi.

Kişinin mart ayında enfekte olduğu belirtilen bu olayın, "ölü bir insandan kaynaklanan ilk koronavirüs vakası" olarak pandemi tarihine geçtiği aktarıldı.

Haberlerde; Ebola'nın ölülerden bulaşma özelliği olan bir virüs olduğu kaydedilirken, Kovid-19'un ise bu özelliğinin olup olmadığının henüz tam olarak belirlenemediği nbelirtildi. Haberlerde yer alan ve görüşlerine yer verilen patoloji profesörü olan Angelique Corthals, sağlık çalışanları dışında, morg ve cenaze çalışanlarının da korunması gerektiğini söyledi.

Çalışmanın yazarları, "Şu anda, Kovid-19 kontamine cesetlerin tam sayısı hakkında bir veri yok, çünkü Tayland'daki cenazelerde Kovid-19'u incelemek rutin bir uygulama değil" ifadesinde bulundu.

Yazarlar, "Enfeksiyon kontrolü ve evrensel önlemler gereklidir. Adli tıp uzmanları koruyucu elbise, eldiven, gözlük, şapka ve maske gibi koruyucu cihazlar giymek zorundadır. Ameliyathanelerde kullanılan dezenfeksiyon prosedürü patoloji / adli tıp birimlerinde de uygulanabilir" açıklamasında bulundu. 

KAYNAK: HABER7

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?