Kuzey Kore ABD'yi uyardı

Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Sin, Güney Kore ile ABD'nin düzenleyeceği ortak askeri tatbikatın iptal edilmesini isteyerek, aksi halde bunun "tasavvur edilemeyen felaketlere neden olabileceği" uyarısı yaptı

Kuzey Kore ABD'yi uyardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilcisi Sin Son Ho, Güney Kore ile ABD'nin düzenleyeceği ortak askeri tatbikatın iptal edilmesini isteyerek aksi halde bunun "tasavvur edilemeyen felaketlere neden olabileceği" uyarısında bulundu.

Sin, BM'de düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Güney Kore'nin, Kore yarımadasında gerçekleştirecekleri yıllık ortak askeri tatbikatı eleştirdi.

Şubat ve Mart aylarında düzenlenmesi planlanan tatbikatın iptal edilmesini talep eden Sin, uluslararası toplumdan Kore yarımadasında tansiyonu yükseltecek askeri hareketliliklere izin vermemelerini isteyerek, ABD ve Güney Kore'nin "çok istiyorlarsa" Yarımada'nın uzağında ya da ABD'de askeri tatbikat düzenleyebileceklerini ifade etti.

Güney Kore'ye "nazik bir şekilde" bu tatbikattan vazgeçme çağrısı yaptıklarını kaydeden Sin, "Kazara meydana gelebilecek bir anlaşmazlığın toptan bir savaşa dönüşebileceği hatırlatmasını yapmak istiyorum. Biz bölgede olayların kontrolden çıkmasını ve tasavvur edilemeyecek bir felakete neden olmasını görmek istemiyoruz" dedi. 

Kuzey Kore'nin nükleer silah faaliyetlerine de değinen Sin, kendilerinin ABD'nin nükleer tehditlerine karşı koyma amacıyla nükleer silah faaliyeti yürüttüklerini savundu.

Büyükelçi Sin, gazetecilerin bir kaç sorusuna cevap verdikten sonra toplantıyı bitirerek, diğer soruların cevapları için Kuzey Kore medyasından istifade edilebileceğini söyledi.

Kore Yarımadası'nda Güney Kore ve ABD'nin düzenlediği ortak tatbikat öncesinde her yıl tansiyon giderek yükseliyor. Kuzey Kore, bu tatbikatları güvenliğini tehdit eden provokatif hareketler olarak niteliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 23:48
banner53
YORUM EKLE

banner39