banner39

Kuzey Kore nükleer reaktörü yeniden çalıştıracak

Kuzey Kore'nin 2007 yılında çalışmaları durduğu nükleer reaktör, yeniden hizmete girecek

Uzak Doğu 02.04.2013, 09:14 02.04.2013, 12:13
Kuzey Kore nükleer reaktörü yeniden çalıştıracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore, Yongbyon nükleer reaktörünü yeniden hizmete açacak.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA tarafından bugün verilen bilgiye göre, Kuzey Kore'nin nükleer gücünü geliştireceği belirtildi. Kuzey Kore, böylelikle uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlamış olacak. 

Kuzey Kore, yılda bir nükleer bomba yapma kapasitesine sahip plütonyum reaktörünü, 2007'de Güney Kore, Çin, Japonya, ABD ve Rusya ile yürütülen ancak tıkanan nükleer silahsızlanma müzakerelerin bir parçası olarak kapatmayı kabul etmişti. 

Kuzey Kore bu reaktörü, 7 yıl süren bir inşa çalışmasının ardından 1986'da Nyongbyon'daki nükleer kompleksindeki tesislerine dahil etti. Ülkenin 1984'te yapımına başladığı 50 ve 200 megawat gücündeki reaktörlerin inşa çalışması ise 1994'te ABD ile yapılan bir nükleer anlaşma kapsamında askıya alınmıştı.

Kuzey Kore, çalışması için 8000 yakıt çubuğuna ihtiyaç duyan bu tesisin, elektrik üretme amacını taşıdığını belirtiyor. Ancak uzmanlar tesisteki kullanılmış yakıt çubuklarının yeniden işlenmesi sonucu bir yıl içinde, en azından bir nükleer bomba yapmaya yetecek oranda 7 kilogram plütonyum elde edilebileceğine dikkati çekiyor.

Nükleer bombalar yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum ya da plütonyumdan üretiliyor. Kuzey Kore'nin, 2006 ve 2009'daki ilk iki nükleer denemesinde de plütonyumdan imal edilen düzeneklerini patlattığı sanılıyor. 

Öte yandan, Amerikan donanması savaş gemileri ve deniz platformuna yerleştirilmiş dev bir radarı Kuzey Kore sınırlarına gönderme kararı aldı.

Savaş gemileri ve radarın, Kuzey Kore'deki askeri hareketliliği ve füze tehdidini gözleyeceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?