banner39

Kuzey Kore'den rest

Çin ve Rusya'dan beklediği desteği bulamayan Kuzey Kore yönetiminden yeni bir rest geldi.

Uzak Doğu 08.04.2013, 21:01 08.04.2013, 21:01
Kuzey Kore'den rest

Çin ve Rusya'dan beklediği desteği bulamayan Kuzey Kore yönetiminden yeni bir rest geldi. Pyöngyang yönetimi Kaesong Serbest Ticaret Bölgesi'ndeki 53 bin çalışanını geri çekeceğini duyurdu.

Kuzey Kore, Kaesong Serbest Ticaret Bölgesi'ni kapatıyor. Kuzey Kore'de iktidardaki İşçi Partisi'nin Merkez Komitesi Genel Sekreteri Kim Yang Gon, serbest ticaret bölgesinde çalışan 50 binden fazla işçinin geri çekileceğini duyurdu. Kuzey Kore geçen hafta da Kaesong Serbest Ticaret Bölgesi'ne Güney Koreli çalışanların girişini durdurmuştu.

Günlerdir ABD ve Güney Kore'ye karşı tehditler savuran Kuzey Kore, müttefiklerinden beklediği desteği bulamadı. Gerek Çin, gerekse Rusya'dan Kuzey Kore'ye provokasyonlarını sona erdirme çağrısı geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, isim vermeden yaptığı uyarısında "Kimsenin, bencilce amaçları uğruna bir bölgeyi, hatta tüm dünyayı bir kaosa sürüklemesi kabul edilemez" ifadesini kullandı.

PUTİN’DEN SÜKUNET ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise "Herkesi sükûnete ve bu sükûnet çerçevesinde sorunları çözmek için müzakere masasına oturmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da Kuzey Kore'ye her türlü kışkırtıcı adımdan kaçınma çağrısı yaptı. Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer test hazırlığında olduğuyla ilgili Güney Kore basınında yer alan haberleri duyduğunu belirten Ban, "Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin ve uluslararası toplumun otoritesini bu şekilde zorlamaya devam edemez" açıklamasını yaptı.

Güney Kore, Pyöngyang yönetiminin bu hafta içinde 3 bin ila 4 bin kilometre menzilli bir füzeyi doğu kıyılarından ateşleyeceğini tahmin ediyor.

Kaesong Serbest Ticaret Bölgesi, 2004 yılında iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla kurulmuştu. İki ülke 1950-1953 yılları arasında yaşanan Kore Savaşı'nın ardından bir barış anlaşması imzalanmadığı için hâlâ resmi olarak savaş durumunda bulunuyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?