Kuzey Kore'ye yaptırım çağrısı

Güney Kore Devlet Başkanı Park, Kuzey ile diyalog arayışı politikasının çöktüğünü söyleyerek Kuzey Kore için daha etkili yaptırımlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kuzey Kore'ye yaptırım çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore ile diyalog arayışı politikasının çöktüğünü belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından uygulanacak daha etkili yaptırımlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Yonhap ajansının haberine göre Park, bakanlara hitaben yaptığı konuşmada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u, nükleer silahlar konusunda "çılgın takıntılara sahip biri" şeklinde nitelendirerek, Pyongyang yönetiminin Güney Kore'nin bu konudaki uzlaşmacı yaklaşımını suistimal ettiğini ifade etti.

Park, "Sanırım Kuzey Kore artık nükleer silahlardan arınma konusunda diyalog kurmakla ilgilenmeyecektir ve nükleer ve füze provokasyonları daha da artacaktır." yorumunu yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı, hükümetinin, Kuzey Kore'ye karşı daha sert ve yeni uluslararası yaptırımların alınması için elinden gelen çabayı göstereceğini belirterek, bu yaptırımlarla, Kuzey'in nükleer programından vazgeçmeyi kabul etmesi gerektiği ifadesini kullandı.

Park, Kuzey ile diyalog arayışı politikasının çöktüğünü, BMGK tarafından uygulanacak daha etkili yaptırımlara ihtiyaç duyulduğu değerlendirmesinde bulundu.
Kuzey Kore yönetiminin halka karşı tutumunu da eleştiren Park, Kuzey Kore'de yaşanan sel felaketinde 100 binden fazla kişinin evsiz kaldığının tahmin edildiğini, Kim'in ise "bencilce ülkenin nükleer programına para akıttığını" söyledi.

Kuzey Kore, 9 Eylül'de 5'inci nükleer denemesini yapmıştı. Bunun üzerine Güney Kore ve ABD'li yetkililer Kuzey'e daha fazla yaptırım uygulanacağını duyurmuştu. Güney Kore ordusu, bunun Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35