Myanmar askerinin Arakanlılar üzerinden 'insan ticareti'

Arakan Müslümanlarının kaçışından Myanmar askerlerinin maddi kazanç sağladığı ortaya çıkarıldı

Myanmar askerinin Arakanlılar üzerinden 'insan ticareti'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar askerlerinin, çetelerle suç ortaklığı yaparak, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinden kaçmaya çalışan Arakan Müslümanları üzerinden maddi kazanç sağladığı ortaya çıktı.

Merkezi Tayland'ın başkenti Bangkok'da bulunan Fortify Rights adlı bağımsız insan hakları kuruluşunun başkanı Matthew Smith, "Yetkililer, hem Arakan Müslümanlarının hayatını dayanılamaz hale getirip ülkeden kaçmalarına neden oluyor, hem de onların kaçışından fayda sağlıyor" dedi. Smith, bunun gittikçe kötüleşen bir bölgesel kriz olduğunu söyledi.

Fortify Rights, Eylül 2013 ve Ekim 2014 arasında 90'ı aşkın Arakan Müslümanı ile yaptığı görüşmelerden sonra hazırladığı raporda, polis teşkilatı, deniz ve kara kuvvetlerinde görevli kişilerin Arakan Müslümanlarının Malezya'ya kaçışlarından maddi kazanç sağladıklarını belirtti.

Yetkililerin, kaçakları taşıyan tekne başına 500-600 dolar arasında para aldıkları ve bunun karşılığında da teknelere uluslararası sulara kadar eşlik ettikleri belirtildi. Raporda, ayrıca polis memurlarının bölgeden kaçmak isteyen Arakan Müslümanlarından kişi başına 15 dolar aldıkları ifade edildi.

Myanmar'da 2012 yılından bu yana meydana gelen ve Müslümanları hedef alan şiddet olaylarında 200 kişi öldü, 140 bin kişi evsiz kaldı. O zamandan beri yaklaşık 100 bin Müslümanın Tayland, Malezya ve Avustralya gibi ülkelere kaçmak için insan tacirlerine yüklü miktarda paralar ödediği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39