banner39

Myanmar hükümeti etnik gruplarla görüşecek

Myanmar hükümeti bugün etnik gruplarla görüşecek ancak görüşmelerde Rohingyalı Müslümanların durumları gündeme gelmeyecek

Uzak Doğu 31.10.2014, 10:01 31.10.2014, 11:08
Myanmar hükümeti etnik gruplarla görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar hükümet ve askeri yetkililerinin, bugün siyasi partiler ve etnik gruplarla görüşmeler yapacağı bildirildi.

Yerel haber kaynakları, muhalefetteki Ulusal Demokrasi Birliği lideri Aung Sang Suu Çi'nin ülkedeki siyasi tıkanıklığı tartışmak üzere etnik azınlığı temsil eden koalisyon partileriyle birlikte görüşmelere katılacağını bildirdi. Katılımcıların, görüşmelerde ülkedeki demokratik reformlar, ulusal uzlaşma ve etnik isyancı gruplarla barış görüşmeleri gibi konuları ele almaları bekleniyor.

Diğer taraftan, Rohingya (Arakan) Müslümanlarının durumunun görüşmelerde ele alınmayacağı belirtildi. Görüşme ile ilgili konuşan Rohingya Ulusal Demokratik Partisi lideri Wali Ullah, partisinin başkent Naypidav'da cuma günü yapılacak toplantıya davet edilmediğini belirtti. Wali Ullah, "Ulusal uzlaşma sadece Budistler için geçerli" diye konuştu.

Myanmar hükümeti, ordu ve muhalefet liderleriyle bugün yapılacak üst düzey görüşmelerde Arakan Eyaleti'nde kendi topraklarında göçmen statüsüyle yaşayan Müslümanlar için yeni 'kamplar' inşası gündeme getirilecek.

Myanmar hükümeti, gelecek yıl yapılması planlanan genel seçimlerden önce ülke çapında isyancı gruplarla ateşkes yapılması yönünde taahhütte bulunmuştu. Myanmar'da 2012 yılından bu yana meydana gelen ve Müslümanları hedef alan şiddet olaylarında 200 kişi öldü, 140 bin kişi evsiz kaldı.

OBAMA MYANMAR LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, Arakan bölgesindeki insani durum ve tansiyonu ele alacak ek adımlar atılması gerektiğini bildirdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Obama, Doğu Asya Zirvesi ve ABD-ASEAN Zirvesi dolayısıyla Myanmar’a yapacağı seyahatiyle ilgili Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ile telefonda görüştü.

Obama ve Sein, ülkenin siyasi ve ekonomik reformlarının durumunu ele aldı. Obama, Myanmar hükümetinin, Arakan Eylem Planı’nın revize edilmesi ve Arakan nüfusunun siyasi ve sivil haklarının desteklenmesi için diğer önlemlerin de alınması başta olmak üzere Arakan bölgesindeki insani durum ve tansiyonu ele alacak ek adımlar atmasının önemini vurguladı.

Sein ve hükümetinin "barış sürecine bağlılıklarından" memnuniyet duyan Obama, kısa vadede ulusal ateşkesin sağlanmasıyla sonuçlanacak tüm çabaların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti. Obama, telefon görüşmesinde ayrıca, 2015 yılında yapılacak seçimler için kapsayıcı ve kredibilitesi olan bir sürecin gerekliliğine işaret ederek, ABD’nin daha özgür açık ve refah içindeki bir ülke olması için Myanmar halkına yardım etme taahhütlerini yineledi.

Beyaz Saray, Obama’nın ayrıca muhalefetteki Ulusal Demokrasi Birliği lideri Aung Sang Suu Çi ile de telefonda görüştüğünü bildirdi. Açıklamaya göre, görüşmede ülkenin devam eden siyasi ve ekonomik reformlarını ele alan Obama ve Aung Sang Suu Çi, gelecek yılki seçimlerin kapsayıcı ve kredibilitesi olan bir süreçte ilerlemesinin sağlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Obama ve Aung Sang Suu Çi, ABD'nin, hoşgörüyü teşvik, çeşitliliğe saygı ve daha kapsayıcı bir siyasi ortama yönelik çabaları nasıl destekleyebileceğini de ele aldı.

Obama, Aung Sang Suu Çi’nun daha demokratik bir Myanmar için yaptığı çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ABD’nin Myanmar halkına desteğini tekrarladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?