banner39

Myanmar'da Müslümanlar artık hastanelerde katlediliyor

Myanmar'da Müslümanlara yönelik doktor cinayetleri devam ediyor. 24 Nisan günü tedavi olması için hastaneye götürülen bir Müslüman kadın doktorlar tarafından işkence edildikten sonra hayatını kaybetti

Uzak Doğu 29.04.2014, 13:57 29.04.2014, 15:13
Myanmar'da Müslümanlar artık hastanelerde katlediliyor

Myanmar'da Müslümanlara yönelik etnik saldırılar devam ediyor. Arakanlı Müslümanlar doktorlar tarafından kasten öldürülmekten korktukları için hastanelere gidemiyorlar, gidenlerse işkence edildikten sonra zehirli iğneyle öldürülüyorlar. 

Myanmar'da bu ay ikinci defa hamile bir Müslüman kadın doktorlar tarafından öldürüldü. 24 Nisan günü doğum sancıları başlayan Zühre Hatun isimli Müslüman kadın, kaldıkları Sittwe (Akyab) mülteci kampındaki doktorlara götürüldü. Buradaki doktroların ikiz bebeklerin doğumunu gerçekleştiremeyeceğini belirtmesi üzerine Sittwe Merkez Hastanesine sevki gerçekleştirildi.

Sittwe Merkez Hastanesi, bahsedilen ölüm vakalarının gerçekleştiği hastane olarak biliniyor. Hastanede daha önce de yine hamile bir Müslüman kadın, hemşireler tarafından işkence edildikten sonra, doktorların talimatıyla öldürülmüştü.

Aile ilk başta karşı çıksa da mecbur kaldıkları için Sittwe merkez hastanesine gitmeyi kabul ettiklerini belirtiyor. Aile, hastaneye vardıklarında kadına, bebeklerin ölmüş olduğu ve ameliyatla anne rahminin ve bebeklerin alınması gerektiğinin söylendiğini ifade etti. Akabinde kadına narkoz verildiği ve bayıltıldığı belirtiliyor.

Ertesi sabah yüzü çizik ve morluklarla uyanan kadının ameliyat sırasında da işkence gördüğü ortaya çıktı. Rohingya Vision sitesinde yer alan habere göre daha sonra doktorların Zühre Hatun'a zehirli bir iğne yaptıkları ve öldürdükleri belirtiliyor. 

Myanmar'da Nisan ayının başında da benzer bir olay yaşanmış Cemile Begüm isimli Müslüman kadın, kuzeni Hasine Begüm'ün hastanede hemşireler tarafından katledildiğine şahit olduğunu söylemişti.

Hasine Begüm'ün öldürülmesinin ardından, astım krizi tutan bir aylık bebek ailesi tarafından doktora götürülemediği için hayatını kaybetti. Ailesi doktorların kasten bebeklerini öldürmesinden korktukları için hastaneye götüremediklerini açıkladı.

Kaynak: World Bulletin

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?