banner15

Myanmar'da protestocu işçilere yargılama

Daha iyi çalışma koşulları talebiyle başkente yürüyen 80 işçiden 51'i, "ayaklanma ve halk arasında paniğe neden olmak" suçlarından yargılanacak

Myanmar'da protestocu işçilere yargılama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da Sagaing kentinden başkent Nay Pyi Taw'a daha iyi çalışma koşulları talebiyle haftalar süren yürüyüşe katılan 51 işçi yargılanacak.

Myanmar Times'ta yayımlanan haberde, ülkenin kuzeybatısındaki Sagaing kentindeki kereste fabrikasında daha iyi çalışma koşulları talebiyle başkente yürüyen 80 işçiden 71'inin yasa dışı gösteriye katılma suçundan Tatkon kentinde gözaltına alındığı belirtildi.

Ottarathiri bölgesi idari yetkilisi Aye Thaung, gazeteye yaptığı açıklamada, "Parlamentonun alt kanadı milletvekillerinden U Kyaw Tint ve kentin önde gelenleri, 71 kişiden 57'sine evlerinize dönün çağrısında bulundu. Bunlardan 20'si Sagaing'e geri dönmeye razı oldu." dedi.

Thaung, yürüyüşe son vermeyi kabul etmeyen 37 işçi ve 14 liderin yasa dışı toplanma, ayaklanma ve halk arasında korku ve paniğe neden olmak suçlarından yargılanacaklarını ifade etti.

Myanmar'da iktidarda bulunan Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD), askeri yönetim tarafından kabul edilen Barışçıl Gösteri ve Toplanma Kanunu'nu değiştirme çalışmalarını sürdürüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 19:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48