banner39

Rusya, Uzak Doğu bölgesinde nüfusu arttırmak için erken emeklilik formülü peşinde

Rusya'nın 8 federal bölgesinden biri olan Uzak Doğu Federal Bölgesi'ni cazip hale getirip nüfusu arttırmak isteyen politikacılar emeklilik yaşının indirilmesini teklif etti.

Uzak Doğu 12.11.2019, 17:34 12.11.2019, 17:50
Rusya, Uzak Doğu bölgesinde nüfusu arttırmak için erken emeklilik formülü peşinde

Rusya'da sert iklime sahip bölgeler, nüfusun korunmasına yardımcı olmaya karar verdi. Peki bu ne kadara mal olacak? Her şeyden önce, kuzey bölge sakinleri için emeklilik yaşını düşürmek istiyorlar.

Uzak Doğu bölgelerinin sakinleri için öncelik, emeklilik yaşının geri çekilmesi. Yani kadınlar için 55, erkekler için 60. Bu girişim, Kuzey ve Uzak Doğu bölgesel politikası Devlet Duma komitesi başkanı Nikolai Kharitonov  tarafından hükümete gönderildi.

Şimdi Uzak Doğu Federal Bölgesi (FEFD) bölgelerinde, emeklilik reformundan sonra nüfusun artması bekleniyor.

“Uzak Doğu Federal Bölgesi'nin zorlu iklim koşullarına sahip özel bir bölge olduğuna inanıyoruz" diyen Kharitonov, insanların oraya gelip orada kalabilmeleri için özel bir motivasyona ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Değişim 1,2 milyon kişiyi etkileyebilir

Kharitonov'a göre, emeklilerin Uzak Doğu'da yaşadığı durum budur (Uzak Doğu Federal Bölgesi'nin toplam nüfusu sekiz milyondan fazladır). Onlara emekli aylığı sağlamak için, Devlet Duma temsilcisine göre ülke çapında çok fazla para sayılmayan 16.2 milyar ruble gerekecek.

Milletvekili, Uzak Doğu’da, düşük satın alma gücüne ve daha kısa ömür beklentisine göre ücret seviyesinin Rusya'nın geneline oranla düşük olduğunu belirtti. Örneğin, ona göre, Sakhalin ve Chukotka'da ölüm oranı, Rusya ortalamasının 1.5 katıdır.

Uzak Doğu bölgelerinden milletvekilleri girişimi destekledi

“Emeklilik yaşı yasası kabul edildiğinde, kuzey topraklarının milletvekilleri olarak biz yaşlılık kriterlerini koruyacak değişiklikler yaptık. Ancak o zaman desteklenmediler. ”Magadan Bölgesi Devlet Duma milletvekili Oksana Bondar İzvestia haber sitesine yaptığı açıklamada, Kharitonov’un girişiminin nüfusun Uzakdoğu’ya çekilmesine yardımcı olacağına dikkat çekti.

Buryatya Cumhuriyeti milletvekili Aldar Damdinov da onunla aynı fikirde. Uzakdoğu topraklarının sakinleri için özel koşulların yaratılmasının cumhurbaşkanı mesajında ​​belirtildiğini hatırlattı, Putin bu konuyu Doğu Ekonomik Forumu'nda ele almıştı.

Kremlin bu girişime dikkat çekti

Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov Bununla birlikte, şu anda Uzak Doğu'da emeklilik sisteminin parametrelerini revize etme fikrini düşünmediklerini söyleyerek "bu konuda bir pozisyon yok" dedi.

İzvestia, kabine teklifin şüpheli olduğunu ve finansman kaynağının belirsizliğine işaret ettiğini belirtti.

Şimdi nüfus Uzak Doğu'nun sadece bir şehrinde -Yakutya'da- büyüyor

Siyasi Uzman Grubu başkanına göre Konstantin Kalachev, "Uzak Doğu Federal Bölgesinde nüfus artışını gösteren tek bölge Yakutya" dedi. 

Uzak Doğu Kalkınma Ekonomisi Merkezi Direktörü FEFU Alexander Abramov düşünmüyor. Uzak Doğu için emeklilik yaşını azaltmanın mümkün olmadığını savunuyor. “Değişirseniz - o zaman herkes emeklilik yaşı kanuna girecek mi?   “Örneğin, bir insan tüm hayatı boyunca Soçi'de çalışıyorsa ve sonra Chukotka'da yaşamaya başlarsa, o zaman hangi emeklilik yaşına sahip olacak?”

Emeklilik yaşı artışı 2018’de açıklandı

Rusya'daki reform emeklilik yaşlarında kademeli bir artış göstererek erkekler için 65 yıla ve kadınlar için 60 yıla çıkarılmıştır. İlk reform seçeneği, kadınlar için mevcut 55'ten 63'e kadar olan bir artışı içeriyordu, ancak daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yumuşattı. Reform 1 Ocak 2019'da başladı.

Kaynak: Lenta.ru

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?