banner15

Tayland cuntası: Patani'de barış ulusal önceliğimiz

Tayland'da darbe yaptıktan sonra yönetimi elde eden askeri yönetimden Müslümanların yoğunlukla yaşadığı Patani bölgesi için yeni bir açıklama geldi. yönetim bölgede barış sağlanmasının acil ulusal öncelik olduğunu açıkladı

Tayland cuntası: Patani'de barış ulusal önceliğimiz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tayland'da cunta yönetimi ülkenin güneyindeki Patani için 'barış çağrısında' bulundu. Darbeyle iktidarı ele geçiren askeri yönetim, daha önce askıya alınan barış görüşmelerini yeniden başlatacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın üstünden çok geçmeden bugün yeniden açıklama yapan Tayland hükümeti, Patani'de barış sağlanmasının acil ulusal öncelik olduğunu belirtti. 

Tayland'da 22 Mayıs günü askeri darbe yaparak iktidarı deviren ve yönetimi ele geçiren askeri cunta, şimdi de ülkenin güneyindeki Patani bölgesindeki barış sürecinde rol almaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında başlayan gösteriler ve merkezi hükümetin görüşmeleri zora sokmasıya askıya alınan 'Patani Barışı'na yeniden başlanacağının sinyalleri veriliyor. Tayland'daki askeri yönetimin sözcüsü 1 Temmuz günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl askıya alınan görüşmelere yeniden başlanacağını söyledi.

General Prayuth Chan-ocha yönetimindeki Tayland hükümetinden yapılan açıklama, Ramaza ayının başlamasının ardından yayınlandı. Açıklamada, "Güney bizim için acil ulusal önceliktir. Prayuth daha sağlam adımlar atıp başarıya ulaşmak isitoyr" ifadeleri kullanıldı.

Cuma günü haftalık konuşmasını yapan Prayuth, "Güneydeki sorunu çözmek için askeri taktikler yerine siyasi stratejileri kullanmayı istiyoruz" dedi.

Tayland'ın güneyinde bulunan Patani'de nüfusun önemli bir kesimini Müslümanlar oluşturuyor. Patanili Müslümanlar bölgedeki Budistlerin saldırılarına maruz kalıyorlar. Diğer taraftan Tayland hükümetleri de Patanili Müslümanlara yoğun şekilde baskı uyguluyorlardı.  

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 12:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48